PARTNER PORTALU
  • BGK

Budynek, który ma zmienić oblicze Łodzi

  • pt    19 grudnia 2013 - 14:37
Budynek, który ma zmienić oblicze Łodzi

Brama Miasta będzie architektoniczną wizytówką Łodzi, symbolicznym portalem łączącym Nowe Centrum z historycznym śródmieściem.
Łódź rozstrzygnęła przetarg na sprzedaż działki pod budowę Bramy Miasta zaprojektowanej przez Daniel Libeskinda. Jeszcze w tym roku ma za 40 mln zł kupić ją firma LDZ Brama.

Autorem koncepcji Bramy Miasta jest Daniel Libeskind, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, urodzony w Łodzi w 1946 r.  Jego twórczość zaliczana jest do nurtu dekonstruktywistycznego.

Najsłynniejsze realizacje Libeskinda to m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco, Imperial War Museum North w Manchesterze. Jest także zwycięzcą konkursu na projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku.

- Nie bójmy się wielkich słów. Są takie chwile w historii, gdy tylko przy ich pomocy można opisać rzeczywistość. Budowa Bramy Miasta, reprezentacyjnego budynku zaprojektowanego przez jednego z najwybitniejszych architektów naszych czasów to taki symboliczny moment przełomu dla naszego miasta – mówiła podczas konferencji  prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Projekt Bramy Miasta składa się z wyodrębnionych form przestrzennych, które przecinając się ze sobą tworzą spójną bryłę. Zwieńczenie Bramy utworzone jest z dwóch elementów, które łącząc się tworzą swoiste wrota, zupełnie jak drzewa splecione gałęziami nad drogą.

Brama Miasta będzie wielofunkcyjnym budynkiem, przez który będzie można swobodnie przejść z dworca Łódź Fabryczna w kierunku ulicy Piotrkowskiej. W części podziemnej budynku zlokalizowane będą parkingi, na parterze znajdą się lokale handlowe i usługowe. Powyżej przewidziano powierzchnie biurowe, a na najwyższych kondygnacjach apartamenty i mieszkania.

- Zaprojektowałem Bramę symbolizującą przejście z bogatej historii miasta w jego dynamiczną teraźniejszość. Ten stanowiący swoiste wrota kompleks architektoniczny, swoją niezliczoną ilością form stanowi sam w sobie celebrację złożonej, ale jakże inspirującej historii Łodzi – tłumaczy Daniel Libeskind.

40 mln i tysiąc złotych chce zapłacić za działkę pod Bramę Miasta spółka LDZ Brama. Inwestycja musi zostać zakończona w ciągu 60 miesięcy od daty sprzedaży. W przeciwnym wypadku nabywcy grożą dotkliwe kary finansowe.

W warunkach przetargu określono precyzyjnie jakość użytych materiałów budowlanych. Wprowadzono między innymi zakaz wykonywania w otoczeniu Bramy nawierzchni z asfaltu, płyt betonowych i betonowej kostki. Na dachu i zewnętrznych ścianach  nie będzie można  instalować jakichkolwiek urządzeń oraz anten telekomunikacyjnych. 

Filozofia tworzenia obiektu przez Daniela Libeskinda, gwarantuje architekturę na poziomie istotnego wydarzenia kulturowego w skali światowej. Zaproponowana koncepcja ma szanse stać się dominującym elementem  Nowego Centrum Łodzi  – mówi Marek Janiak, architekt miasta Łodzi.

Zarząd Nowego Centrum Łodzi przygotowuje już kolejne tereny. Miasto razem z PKP chcą poszukiwać inwestorów na teren o powierzchni 10 ha położony za Bramą Miasta, między dworcem a EC1. W przetargu wybrano już firmę doradczą, która opracuje dokładną koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Brama Miasta w liczbach:

*Szacowana powierzchnia użytkowa budynku: 38 630 m2;

*Szacowana kubatura budynku: 173 000 m3;

*Najwyższy punkt budynku wynosi 64 m;

*Liczba miejsc parkingowych: około 400;

*Przewidywana liczba stanowisk pracy: 3800.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • leda, 2013-12-20 18:47:52

    nie dość, że zeszpecił Warszawę (koszmar na Złotej), teraz zeszpeci kolejny kawałek Łodzi...
  • Łodzianin , 2013-12-20 11:26:20

    Jak to wpłynie na rewitalizację gospodarczą Łodzi? Czy będzie inwestycją, do której miasto nie będzie musiało dokładać? Jak zmniejszy bezrobocie i zlikwiduje enklawy biedy?