PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet wesprze śląskie drogi

  • PAP    6 listopada 2013 - 15:52
Budżet wesprze śląskie drogi

Wojewoda śląski zatwierdził wstępną listę rankingową złożonych przez samorządy wniosków o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w regionie w 2014 r. Kryteria formalne spełniło ponad 80 wniosków, ale pieniędzy wystarczy jedynie na kilka projektów.
Chodzi o środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego pięć lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę. W pierwszym takim programie budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów; później do 30 proc. W ubiegłym roku przywrócono możliwość finansowania połowy kosztów przedsięwzięcia, zmniejszono jednak pulę środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów. W tym roku pula również została okrojona w stosunku do planów.

W obecnej edycji programu na woj. śląskie przypada ponad 17,2 mln zł. To jedna czwarta kwoty, na jaką pierwotnie liczyło województwo.

Wśród 82 wniosków, które poddano ocenie, 36 dotyczy dróg powiatowych, a 46 gminnych. Łącznie chodzi o 106,2 km dróg (blisko 55 km powiatowych i ponad 51,2 km gminnych), na których przebudowę i modernizację samorządy przeznaczają ponad 115 mln zł. Łączna wnioskowana dotacja z programu to przeszło 108,2 mln zł, a więc ponadsześciokrotnie więcej od dostępnych środków. Blisko 64,7 mln zł to wnioskowana dotacja na drogi powiatowe, a ponad 43,5 mln zł na gminne.

Na czele zatwierdzonej w ostatnich dniach wstępnej listy rankingowej są powiaty: częstochowski, lubliniecki, zawierciański (we wspólnym projekcie wraz z gminą Kroczyce oraz samodzielnie) oraz bielski, a wśród gmin: Pilica, Olsztyn k. Częstochowy, Boronów, Suszec (wraz z powiatem pszczyńskim) oraz Racibórz.

W obecnej edycji programu wprowadzono zasadę, że każdy wnioskodawca będzie mógł uzyskać dotację tylko do jednego projektu - nawet gdyby kilka projektów jednej gminy czy powiatów zostało wysoko ocenionych merytorycznie. Składanie wielu wniosków to częsta praktyka - np. Piekary Śląskie przygotowały aż cztery projekty, a powiat gliwicki trzy.

Jak podało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, do 14 listopada wnioskodawcy mogą zgłaszać zastrzeżenia zarówno do oceny formalnej, jak i merytorycznej. Zastrzeżenie te będą rozpatrzone do 2 grudnia. Później powstanie ostateczna lista rankingowa projektów, a na jej podstawie - wybór tych, które otrzymają dofinansowanie.

Na 2013 r. w woj. śląskim na "schetynówki" podzielono między gminy i powiaty kwotę ponad 34,4 mln zł, a rok wcześniej niespełna 13,8 mln zł.

W końcu października rząd zdecydował, że wydatki budżetowe na realizację Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych wyniosą w 2014 r. 250 mln zł, a nie - jak wcześniej planowano - 1 mld zł. Oznacza to, że na program w latach 2012-2015 trafi nie 2,7 mld zł, a 1,95 mld zł. Z przewidzianych do realizacji w przyszłym roku 2,4 tys. km dróg wykonanych zostanie ok. 600 km, a łącznie w latach 2012-2015 - ok. 5 tys. km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.