PARTNER PORTALU
 • BGK

Burmistrz Jastarni chwali rząd: Przekop Mierzei Wiślanej, Via Maris zamiast S6, reforma edukacji - wiele pomysłów uważam za słuszne

 • Włodzimierz Kaleta    20 kwietnia 2017 - 08:37
Burmistrz Jastarni chwali rząd: Przekop Mierzei Wiślanej, Via Maris zamiast S6, reforma edukacji - wiele pomysłów uważam za słuszne
Rozumiem obawy mieszkańców, na Półwyspie Helskim przeżywamy podobne rozterki przy tego rodzaju projektach, ale uważam, że to, co proponują władze, budowa dwóch kładek, które zapewnią ruch, podniesie atrakcyjność Krynicy, która przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej protestuje. Wczasowiczów wręcz przybędzie - mówi Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni/Fot.arch.um/

Rosjanie od kilkudziesięciu lat łamią umowy międzynarodowe, zawłaszczając przesmyk przez Mierzeję Wiślaną. Takie przesmyki na całym świecie, zgodnie z prawem międzynarodowym, bez żadnych ograniczeń, dostępne są dla żeglugi bez względu na banderę i rodzaj ładunku – martwi się Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni.
• Pomysł z drogą Via Maris rozwiązałyby kwestie dojazdu do Półwyspu Helskiego, Jastrzębiej Góry czy Władysławowa, gdzie obecnie w sezonie są korki, jak na zakopiance.

• W ramach Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego chcemy budować drogowe węzły komunikacyjne oraz rozbudować i zmodernizować mariny turystyczne w portach rybackich - mówi także Tyberiusz Narkowicz.

• Strategiczna decyzja o przekopie Mierzei Wiślanej odblokowuje port w Elblągu.

****

Co dziś najbardziej boli burmistrza niedużej, ale ważnej na turystycznej mapie Polski miejscowości nadmorskiej?

Tyberiusz Narkowicz: - To samo, co boli najbardziej mieszkańców miasta i gminy.

Czyli?

Drogi i ciągi komunikacyjne o znaczeniu regionalnym, krajowym i lokalnym. To jest bolączka każdej społeczności. Teraz nawet bardziej dokuczliwa, bo w obecnej perspektywie finansowej trudniej pozyskać środki na te inwestycje.

Skoro o drogach mowa. Nie będzie ekspresowej S6, za to będzie droga Via Maris, dla was to ma jakieś znaczenie?

Tak, choć to na razie bardziej fakt medialny, niż rzeczywistość. Dzieli samorządowców. Podczas posiedzenia ZMiGM krytycznie o tej inwestycji wypowiadał się przedstawiciel województwa pomorskiego, a pozytywnie delegaci z północnych części województwa. Niespodziewanie pojawił też się przychylny głos ze strony zachodniopomorskiego – delegata z Mrzeżyna.

Pomysł z drogą Via Maris jest ciekawy. Będzie tańsza. Pieniądze zaoszczędzone na budowie drogi S6, która i tak ma być realizowana w ograniczonym zakresie, rozwiązałyby kwestie dojazdu do Półwyspu Helskiego, Jastrzębiej Góry czy Władysławowa, gdzie obecnie w sezonie są korki jak na zakopiance.

Via Maris rozwiąże wasze problemy?

Trzeba mądrze pomyśleć o przebiegu tej drogi. Żeby nie kończyła się przypadkiem w szczerym polu, ale żeby miała wpięcia w drogi regionalne, wojewódzkie. Uważam, że jeśli chcemy rozwiązać problem zakorkowanych dróg na wybrzeżu, to Via Maris nie może kończyć się na rogatkach Władysławowa.

Aby rozwiązać korki na drodze, które zaczynają się koło Pucka, trzeba ominąć centrum Władysławowa, wybudować zjazdy do portu we Władysławowie, do Jastrzębiej Góry i na Półwysep Helski.

Macie niemało pieniędzy od turystów, którzy latem gremialnie odwiedzają Jastarnię. Nie powinniście zatem narzekać na bark środków na inwestycje.

Nasz budżet to ok. 20 mln. Kiedy realizowaliśmy inwestycje, pozyskując znaczne środki unijne, to rekordowy budżet wyniósł blisko 50 mln zł. Za te pieniądze rozbudowaliśmy port w Jastarni.

Jak teraz zamierzacie gospodarować?

Budżet trzeba tak dzielić i wykorzystać, aby zrobić to, co najważniejsze. Realizujemy własne inwestycje, liczymy też, że w ciągu roku, dwóch podpiszemy umowy odnośnie dofinansowań ze środków unijnych. Złożyliśmy kilka wniosków w partnerstwie z innymi gminami. Jednym z nich jest ważny dla takiej jak my miejscowości turystycznej program ścieżek rowerowych, które będą „ością”, odnogą takich tras w Europie i przebiegać będą przez cały półwysep.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (11)

 • Turysta-rowerzysta, 2018-03-22 09:10:24

  Czekamy od wielu lat na spełnienie obietnicy Pana Marszałka o dokończeniu i budowie ścieżki rowerowej od końca Jastarni do końca Juraty,wzdłuż zatoki. Bedzie to najpiękniejszy odcinek helskiej ścieżki rowerowej w Europie. Panie Marszałku mieszkańcy i liczne rzesze turystów czekają na realizację zo...bowiązania. Wszyscy mają dosyć przepychania się chodnikami Juraty. Ciągłe konflikty pieszych z rowerzystami. Czy marszałek,pochodzący z Jastarni tego nie widzi??  rozwiń
 • Kalosz, 2017-04-21 06:23:27

  Do Turysta: czysty? A kto ma ksywę 7 procent
 • wazelina, 2017-04-20 23:47:37

  dupka lata przed ustawą o wycince samorządów... a Jastarnia tylko się cofa w rozwoju