PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Kórnika: Rozwój gminy związany jest z rozwojem firm

  • Mariola Zdancewicz    9 maja 2017 - 13:55
Burmistrz Kórnika: Rozwój gminy związany jest z rozwojem firm
Burmistrz Jerzy Lechnerowski (z lewej na zdjęciu)/ fot.arch.

W gminie Kórnik przybywa co roku 600-700 nowych mieszkańców.  Im będą służyć nowe inwestycje. Ale włodarze wiedzą, że dobry klimat do rozwoju muszą mieć także firmy. -Stawiamy na przedsiębiorczość, przybywa nam firm. Aktualnie w gminie Kórnik jest aż 3 900 podmiotów gospodarczych, ale tutaj o sukcesie decyduje często dynamika rozwoju firm - mówi burmistrz Jerzy Lechnerowski.
W bieżącym roku gmina Kórnik przewiduje realizację 95 zadań inwestycyjnych na sumę 35 116 555 zł. Która z inwestycji jest najważniejsza?

Jerzy Lechnerowski, burmistrz Kórnika: Na tę liczbę inwestycji składa się 17 zadań w zakresie oświetlenia za kwotę 910 tys. zł., 29 zadań dotyczących dróg i placów za kwotę 6 291 000 zł, dziesięć zadań w zakresie budowy chodników za kwotę 1 767 000 zł, osiem zadań w zakresie turystyki i kultury fizycznej – 4 593 000 zł, cztery zadania w zakresie oświaty za kwotę 7 372 000 zł.

Wśród zadań oświatowych główną pozycją jest budowa kompleksu edukacyjnego w północnej części gminy, czyli budowa przedszkola, żłobka i gimnazjum za kwotę 14 350 000 zł, a pozostałe 3 mln zostaną przeznaczone na modernizację Szkoły Podstawowej nr 1. W tym drugim przypadku, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, chcemy skorzystać ze środków unijnych. W zakresie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej zostanie wykonanych dziewięć zadań za kwotę 1 912 000 zł.

Gmina planuje też 18 zadań w zakresie infrastruktury społecznej za kwotę 2 270 000 zł, w tym remont budynku socjalnego w Szczodrzykowie – 1 mln zł, i budowę nowej świetlicy w Prusinowie – 450 000 zł. Najważniejszą inwestycją będzie wspomniana budowa kompleksu oświatowego w Kamionkach. Rok temu oddaliśmy do użytku szkołę podstawową, a obecnie budujemy przedszkole, żłobek i gimnazjum, w miejscu którego, zgodnie z nową Ustawą o systemie oświaty, będzie funkcjonować siódma i ósma klasa szkoły podstawowej.

Bardzo ważnym zadaniem dla gminy wśród zadań z zakresu turystyki jest budowa trzeciego odcinka promenady. To zadanie powinno zostać zrealizowane w latach 2017-2018. Z dwóch pierwszych odcinków promenady w weekendy korzystają tysiące mieszkańców i turystów.

Do jednego z ważniejszych przedsięwzięć należy połączenie wodociągowe między Gądkami a Szczodrzykowem…

Tak, ta inwestycja będzie realizowana wspólnie ze spółką Aquanet. Powiat poznański ma w planach budowę sześciokilometrowego odcinka drogi z Gądek do Szczodrzykowa. Jej realizacja ma przypaść na lata 2018-2020. Do tego czasu musimy zdążyć ze sporządzeniem projektów, aby przy budowie drogi zrealizować jednocześnie kolektor sanitarny i wodociąg. Projektem kanalizacji sanitarnej zajmie się gmina, natomiast doprowadzeniem wodociągu Aquanet. To inwestycja priorytetowa, ponieważ dotyczy wsi położonych w północno-wschodniej części gminy, gdzie występują braki wody, dlatego doprowadzenie tam wodociągu jest konieczne.

To nie jedyny przykład współpracy samorządu z  prywatnymi firmami. Odbyło się spotkanie reprezentantów gminy z dyrektorem firmy Dachser Jarosławem Witkowskim, a następnie z przedstawicielkami Panattoni Europe. Czego dotyczyły.?

Współpracy przy budowie ronda na drodze powiatowej 2489P. To inwestycja ważna i dla mieszkańców, i dla firm, które tam funkcjonują i korzystają ze skrzyżowania przed węzłem Koninko na drodze krajowej S11.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.