PARTNER PORTALU
  • BGK

Busko-Zdrój stawia na nowy park zdrojowy

  • PAP/aw    23 lipca 2015 - 13:09
Busko-Zdrój stawia na nowy park zdrojowy
W Busku-Zdroju ma stanąć tężnia solankowa (fot.arch.)

Tężnię solankową, pijalnię wód, oranżerię i kompleks fontann planuje wybudować w najbliższych latach w tzw. nowym parku zdrojowym samorząd Buska-Zdroju. Koszt inwestycji to ok. 15 mln zł.
Jak powiedział wiceburmistrz Buska-Zdroju Tomasz Mierzwa, inwestycja ma uatrakcyjnić ofertę, jaką w mieście znajdują kuracjusze i turyści.

"Chcieliśmy w Busku stworzyć nowy obiekt, który będzie dzisiejszą ofertę czynił jeszcze bardziej ciekawą. Poza tym chcieliśmy też zagospodarować znajdujący się na uboczu nowy park zdrojowy, nazywany +Za Maskalisem+, by to miejsce żyło i przyciągało także młodych ludzi" - podkreślił Mierzwa.

Mają koncepcję na park zdrojowy

Niedawno rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania tej przestrzeni. Z 19 prac, wybrano pomysł warszawskiej pracowni 2pm.

Projekt zakłada budowę w centrum parku drewnianej tężni w kształcie elipsy - jej ściany mają być pokryte gałęziami tarniny. Będzie można spacerować ścieżką w labiryncie ścian budowli, by wdychać pojawiającą się wokół leczniczą, solankową mgiełkę - jest wykorzystywana m.in. w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Będzie można także wejść na dziedziniec, na środku którego stanie przeszklony pawilon oranżerii i pijalni wód. Obok znajdzie się kompleks fontann.

"Nie mamy w uzdrowisku pijalni wód z prawdziwego zdarzenia. A tężnia będzie perełką wśród nielicznych, które funkcjonują w polskich uzdrowiskach. Wiemy, że działające w naszych sanatoriach groty solne cieszą się bardzo dużym powodzeniem kuracjuszy i mieszkańców Buska, więc podobną funkcję leczniczą będzie spełniał duży obiekt" - mówił Mierzwa.

Buski samorząd planuje też zbudowanie kładki dla pieszych i rowerzystów, która w bezpieczny sposób umożliwi dostanie się z usytuowanego na wzniesieniu szpitala dziecięcego "Górka", do głównej częścią uzdrowiska - w pobliżu biegnie ruchliwa droga.

"W placówce leczy się głównie schorzenia narządów ruchu, funkcjonuje tam także ośrodek dla dzieci z wadami ruchu. Dzięki kładce, która będzie ładnym wizualnie obiektem architektonicznym, łatwiej będzie dotrzeć do uzdrowiska np. osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim" - opisywał wiceburmistrz.

Liczą na pieniądze z Unii

Koszt zagospodarowania parku szacuje się na ok. 15 mln zł, a budowy kładki - na 7 mln zł. Samorząd zamierza pozyskać wsparcie na realizację przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Inwestycje mogłyby się rozpocząć w 2017 r. Władze Buska, korzystając m.in. ze wsparcia UE, chciałby w najbliższych latach zrewitalizować cały teren strefy uzdrowiskowej w mieście.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki.

W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego Uzdrowisko Busko-Zdrój SA, a także sanatoria prowadzone przez inne podmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje.

Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta - siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.