PARTNER PORTALU
  • BGK

By w ratuszu nie lało się na głowę

  • 24swarzedz.pl    26 października 2012 - 19:59
By w ratuszu nie lało się na głowę

Trwa rozstrzyganie przetargu dotyczącego remontu budynku ratusza znajdującego się na rynku w Swarzędzu. Nie wybrano jeszcze firmy, która zajmie się pracami. Na razie wiadomo jednak, co dokładnie zostanie odnowione. Remont i prace renowacyjne mają objąć m.in. elewację, dach i wieżę zegarową ratusza.
Ściany zewnętrzne budynku ratusza zostaną poddane oczyszczaniu metodą piaskowania lub wodą pod ciśnieniem. Zostaną również naprawione ubytki wykończenia ze wzmocnieniem i impregnacją, która ma zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Projekt renowacji dachu obejmie też wymianę rynien i rur spustowych odprowadzających wodę, wymianę dachówek i pokrycia z blachy na miedziane oraz łatanie folią.

Ustalenie terminu rozpoczęcia remontu z renowacją i wyłonienie firmy budowlanej nastąpi lada dzień. Prace nie będą trwały długo, mają zakończyć się w grudniu bieżącego roku.

Budynek ratusza do najmłodszych nie należy. Jego stan nie przedstawia się wcale tak najgorzej, jednak remont dachu i elewacji jest konieczny. Ratusz jest jednym z reprezentacyjnych budynków Swarzędza. Pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i został uznany za zabytek powiatu poznańskiego, podobnie jak ratusz w Kórniku oraz w Bninie. Wcześniej na swarzędzkim rynku znajdował się ratusz drewniany, który został zastąpiony murowanym w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

Sam rynek otaczający budynek ratusza otoczony jest budynkami pochodzącymi z końca XIX i początku XX wieku. Jeszcze w XVIII wieku Starym Rynkiem nazywano znajdujący się nieopodal Plac Niezłomnych. O placu z ratuszem mówiono natomiast Nowy Rynek. To właśnie na nim wystawiano kramy, z których miasto uzyskiwało opłaty. Obecny rynek w Swarzędzu jest miejscem czystym i ładnym, o które wciąż się dba. Zaplanowano nawet wydatki w budżecie gminy na zadanie wieloletnie (2012 do 2014 roku) o nazwie Rewitalizacja Starówki w Swarzędzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.