PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoska fontanna coraz bliżej pierwowzoru

  • GK    10 października 2012 - 10:18
Bydgoska fontanna coraz bliżej pierwowzoru

Odbudowywana etapami fontanna „Potop” w Parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy coraz bardziej przypomina historyczny pierwowzór.
W ubiegłym tygodniu w misie wodotrysku zamontowano kolejny element rzeźbiarski, męską postać podtrzymującą omdlałą postać kobiecą. Samorząd województwa przekazał już stowarzyszeniu prowadzącemu odbudowę 700 tysięcy złotych, jeszcze w tym roku organizacja otrzyma dodatkowe 400 tysięcy złotych.

Nowy element jest jednym z trzech fragmentów centralnej rzeźby, ostatecznie będzie jej zwieńczeniem. Wykonany jest z brązu, mierzy 3 metry i waży ponad tonę. Powstał w pracowni rzeźbiarskiej Michała Pronobisa z Radoszyc w województwie świętokrzyskim i pracowni odlewniczej Jacka Guzery w Kielcach.

Został zamontowany 5 października, na razie prowizorycznie, w obecności wicemarszałka województwa Edwarda Hartwicha i przewodniczącej sejmikowej komisji kultury radnej Elżbiety Krzyżanowskiej oraz przedstawicieli władz Bydgoszczy. Według kujawsko-pomorskiejo urzędu marszałkowskiego, całość będzie można oglądać wiosną 2014.

Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku monumentalna, nawiązująca do biblijnego potopu fontanna była przed wojną jednym z symboli Bydgoszczy. Autorem koncepcji był znany niemiecki artysta Ferdinand Lepcke, zwycięzca konkursu rozpisanego przez ówczesną pruską administrację tych ziem, która projekt sfinansowała.

Podczas działań wojennych rzeźby zostały zdemontowane i przetopione na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Obecna ich rekonstrukcja, którą koordynuje i na którą zbiera środki Stowarzyszenie Odbudowy „Potopu”, opiera się na istniejącej kopii dzieła Lepcke’go w Coburgu w północnej Bawarii.

– Bydgoszcz odzyskuje „Potop” dzięki ofiarności darczyńców, także dzięki wsparciu samorządu województwa i środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ale przede wszystkim dzięki pasjonatom ze Stowarzyszenia Odbudowy z jego prezesem profesorem Zygmuntem Mackiewiczem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowska administracja regionu przekazała już na odbudowę 700 tysięcy złotych, z czego 350 tysięcy to pieniądze RPO, część pakietu rewitalizacyjnego dla Bydgoszczy. Jeszcze w tym roku na konto stowarzyszenia trafi 400 tysięcy złotych z budżetu województwa, a w roku przyszłym kolejna transza w tej samej wysokości.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.