PARTNER PORTALU
 • BGK

Bydgoska Pesa dostarczy do stolicy Ukrainy 50 tramwajów

 • PAP    17 czerwca 2015 - 14:18
Bydgoska Pesa dostarczy do stolicy Ukrainy 50 tramwajów

Witalij Kliczko, Mer Kijowa w PESA Bydgoszcz (fot. facebook)

Pesa nie tylko dostarczy do stolicy Ukrainy 50 tramwajów, ale też uruchomi tam montownię lub fabrykę. Mer Kijowa Witalij Kliczko i prezes Pesy Tomasz Zaboklicki podpisali w środę (17 czerwca) w Bydgoszczy memorandum w tej sprawie.
"Zapoznałem się z produkcją w Pesie. Zobaczyłem jak duży potencjał ma firma i chcielibyśmy też z tego skorzystać w naszym mieście. Kijów dziś jeszcze nie jest w pełni europejską stolicą, ale wiemy, że musi się rozwijać, mieć odpowiednią infrastrukturę transportową. Potrzebne są nowoczesne, ekologiczne i komfortowe tramwaje" - powiedział Kliczko.

Problem Kijowa to stare pojazdy

Mer podał, że obecnie w Kijowie jeździ ok. 450 tramwajów, a "większość jest w wieku, który mógłby konkurować z jego wiekiem" (Kliczko urodził się w 1971 r.).

"Mam nadzieję, że mieszkańcy Kijowa będą mogli już w tym roku przetestować u siebie pierwszy nowoczesny tramwaj z klimatyzacją, Wi-Fi i systemem kontroli poruszania się z wykorzystaniem GPS" - dodał.

W czasie pobytu w fabryce Kliczko spotkał się z Ukraińcami pracującymi w Pesie. "Dzisiaj poznałem wielu Ukraińców, którzy pracują w Pesie. Chciałbym, żeby oni z dużym zadowoleniem mogli nadal pracować w Pesie, ale na Ukrainie. Powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, aby europejska rodzina dawała możliwość wszystkim, którzy chcą żyć i pracować według europejskich standardów, tam gdzie jest im bardziej wygodnie" - mówił Kliczko.

Szykuje się wieloletnia współpraca

Prezes Zaboklicki powiedział, że memorandum dotyczy wieloletniej współpracy, która nie będzie ograniczać się do dostaw tramwajów, ale założenia w Kijowie przedsiębiorstwa. "Jest to naturalny kierunek we współczesnej gospodarce, tym bardziej, że Ukraina z każdym rokiem będzie zbliżała się do Zachodu i UE" - podkreślił.

Szef PR w Pesie Maciej Grześkowiak poinformował, że pierwszy tramwaj Swing, na rynki wschodnie zostanie dostarczony w tym roku, a następne w ciągu kilku lat. Do końca roku ma być też gotowy kontrakt w sprawie dostaw, a także uruchomienia montowni lub fabryki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2015-06-18 23:11:09

  I bardzo dobrze ! Przez czyjąś głupotę, My w naszej PESIE Mamy robotę.
 • aleks, 2015-06-18 13:33:46

  Gratuluje i owocnej współpracy życzę. Pesa robi bardzo dobrą robotę dla promocji Polski.
 • POPiSowiec, 2015-06-18 09:36:38

  To wszystko idzie za wolno , czy nie mają w PESIE mocy przerobowych ? Czy PO nadal prowadzi politykę obietnic bez pokrycia ? Już powinni za darmo dla testowania , dać im jeden tramwaj .