PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoski park z nową infrastrukturą

  • PAP    23 listopada 2011 - 18:00
Bydgoski park z nową infrastrukturą

W Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznego zakończono oficjalnie w środę wartą ponad 50 mln zł inwestycję, obejmującą budowę dróg oraz wewnętrznej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu funduszy unijnych.
Nowa, wewnętrzna sieć dróg parku oraz podziemne uzbrojenie powstały kosztem 43 milionów zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego park otrzymał na ten cel 16,7 mln złotych.

Drogi wewnętrzne z oświetleniem, ścieżkami rowerowymi, chodnikami dla pieszych, wyposażonymi w wiaty przystankami autobusowymi i pętlą dla autobusów mają długość ponad siedmiu kilometrów. Działają dwa niezależne systemy dystrybucji wody, blisko sześciokilometrowa sieć dostarczająca wodę pitną i pięciokilometrowa dla wody przemysłowej.

Czytaj też: Konkurs na nazwy ulic w parku technologicznym

Budowie towarzyszyła przebudowa czterech przejazdów kolejowych oraz istniejącej infrastruktury energetycznej i teletechnicznej.

W środę dokonano oficjalnego zakończenia inwestycji, choć drobne prace wykończeniowe i formalności potrwają do lutego 2012 r.

- To dobry dzień dla bydgoskiego biznesu i nie tylko. Liczymy, że dzięki stworzonym tu możliwościom są tu dobre warunki inwestycyjne dla wielu firm i czekamy na chętnych do robienia interesów z otwartymi ramionami- powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta).

W środę otwarto także oficjalnie nową drogę, która połączy teren Parku Przemysłowego zarówno z Bydgoszczą, jak i znajdującą się w pobliżu drogą krajową nr 10. Ta inwestycja za 7 milionów zł była jednym z niezbędnych dla rozwoju parku przedsięwzięć infrastrukturalnych.

- Zakładamy, że w krótkim czasie nowa droga znacząco zmieni perspektywę prowadzenia biznesu na terenie BPPT, co powinno oznaczać większe zainteresowanie bydgoskimi terenami inwestycyjnymi wśród przedsiębiorców tak krajowych, jak i zagranicznych. Dofinansowanie z RPO wyniosło 4,2 mln złotych - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego (oceń działania marszałka).

W ciągu kilku miesięcy, w miejscu dawnej drogi gruntowej oraz przez tereny leśne przeprowadzono jednojezdniową, dwupasmową drogę długości kilometra. Przejmie ona znaczną część ruchu ciężarowego, odciążając jednocześnie ulice w tej części miasta.

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest jednym z najmłodszych i jednocześnie największych tego typu organizmów w kraju. Zajmuje 280 hektarów gruntów należących wcześniej do chemicznej firmy Zachem.

Wśród jego udziałowców są gmina miejska Bydgoszcz, bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz pięć przedsiębiorstw, w tym funkcjonujące w grupie Ciech Zakłady Chemiczne Zachem. W sąsiedztwie otwarto niedawno skansen architektury przemysłowej z podziemną trasą turystyczną oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabrik - Exploseum, które powstało w obiektach dawnej niemieckiej fabryki zbrojeniowej, także dzięki wsparciu RPO WK-P.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.