PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: 130 mln zł z UE na modernizację kanalizacji deszczowej

  • PAP/JS    29 marca 2017 - 19:39
Bydgoszcz: 130 mln zł z UE na modernizację kanalizacji deszczowej
Przebudowane zostaną istniejące kanały deszczowe, które zostaną wyposażone w urządzenia regulacyjne, jak klapy i zawory (fot. pixabay)

Umowę w sprawie unijnego dofinansowania budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w wysokości 130 mln zł zawarła spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja (MWiK)w Bydgoszczy z NFOŚiGW. Przedsięwzięcie będzie kosztowało 266 mln zł.
• Umowa obejmuje budowę 14 km sieci kanalizacji deszczowej, przebudowę 90 km sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę 81 urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi.

• Przebudowane zostaną również istniejące kanały deszczowe, które zostaną wyposażone w urządzenia regulacyjne, jak klapy i zawory.

• Projekt przyczyni się też do minimalizacji podtopień budynków oraz zalewania ulic, do zmniejszenia zużycia wody z sieci miejskiej wykorzystywanej do podlewania zieleni.

"To największa jak dotąd inicjatywa finansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 w ramach tego typu projektów" - podkreślił w komunikacie NFOŚiGW.

Umowę na dofinansowanie podpisali: ze strony NFOŚiGW - zastępca prezesa Roman Wójcik, a ze strony MWiK - prezes Stanisław Drzewiecki i członek zarządu Włodzimierz Smoczyński.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje budowę 14 km sieci kanalizacji deszczowej, przebudowę 90 km sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę 81 urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi (zbiorniki retencyjne, podoczyszczalnie ścieków, instalacje nawadniania terenów zielonych).

Przebudowane zostaną również istniejące kanały deszczowe, które zostaną wyposażone w urządzenia regulacyjne, jak klapy i zawory.

Projekt pozwoli na maksymalne zatrzymanie i wykorzystanie wód opadowych, m.in. do podlewania zieleni miejskiej i wprowadzenia do stawów i oczek wodnych. Przyczyni się też do minimalizacji podtopień budynków oraz zalewania ulic, do zmniejszenia zużycia wody z sieci miejskiej wykorzystywanej do podlewania zieleni.

Inwestycja, poza wsparciem unijnym, zostanie sfinansowana ze środków własnych MWiK.

Przed opracowaniem projektów modernizacji m.in. przeprowadzono inwentaryzację sieci kanalizacji deszczowej, rowów i zbiorników otwartych, przeglądy studni i kanałów, a także analizę opadów w ostatnich 30 latach.

Harmonogram inwestycji przewiduje, że wyłonienie wykonawców zostanie przeprowadzone od maja do października, a roboty budowlane potrwają od listopada 2017 r. do października 2021 r.

Sieć kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy ma 517 km długości, w tym w układzie piętrowym - 224 km i w układzie pojedynczym - 293 km. Woda deszczowa odprowadzana jest do Brdy i Wisły, a także do Kanału Bydgoskiego. MWiK w ostatnich latach zbudował kanalizację deszczową długości 31,6 km, w tym w strefie ochronnej ujęcia wód powierzchniowych "Czyżkówko". Powstało też 49 podczyszczalni przed wlotami do rzek i kanału.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jerrty, 2017-03-30 09:23:19

    Jako bydgoszczanin nie kryję zadowolenia z tej informacji :) Bardzo dobre wieści.