PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz doczekała się nowoczesnej mariny

  • PAP    2 stycznia 2013 - 07:20
Bydgoszcz doczekała się nowoczesnej mariny

Bydgoszcz zyskała nowoczesną marinę – przystań dla żeglarzy, kajakarzy i wioślarzy z częścią hotelową i restauracyjną. Wzniesiono ją w centrum miasta nad Brdą przy Wyspie Młyńskiej.




Przystań Bydgoszcz kosztowała 19,4 mln zł, z czego 5,7 mln zł pochodziło z regionalnego programu operacyjnego. Obiekt jest własnością miasta, administrowanie nim powierzono Cywilno-Wojskowemu Związkowi Sportowemu Zawisza.

W Marinie są dwa połączone ze sobą budynki. W jednym z nich znajdują się magazyny na pięć motorówek, 16 łodzi wioślarskich, 80 kajaków wyczynowych i turystycznych, a także sale: sportowa, dydaktyczna i fitness, warsztat, sauna i gabinet masażu.

Drugi budynek to część hotelowa i restauracyjna. Na trzech kondygnacjach urządzono 22 dwuosobowe pokoje. Cztery z nich przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. W budynku jest winda, internet, telewizja. Powstała również sala konferencyjna dla 50 osób oraz o powierzchni ponad 150 m kw.

Przystań już zaczęła funkcjonować, wprowadzili się sportowcy - wioślarze i kajakarze, przyjęto też pierwszych gości. Jednak oficjalne otwarcie przewidziano na wiosnę, gdy rozpocznie się sezon turystyczny.

Przystań Bydgoszcz powstała w ramach czwartego etapu rewitalizacji Wyspy Młyńskiej, będącej urokliwym zakątkiem w centrum Bydgoszczy.

Wyspa ma 6,5 ha powierzchni, otaczają ją wody Brdy i jej odnogi Młynówki. Jej południową i zachodnią pierzeję stanowią XIX-wieczne kamienice nad Młynówką, tzw. Wenecja Bydgoska, od północy roztacza się widok na Operę Nova położoną na drugim brzegu Brdy.

Władze miasta, aby zapobiec degradacji wyspy w 2005 r., objęły ją lokalnym programem rewitalizacji. Ze względu na duże koszty, przedsięwzięcie podzielono na cztery etapy.

W pierwszym etapie przeprowadzono m.in. renowację budynku przy ul. Mennica i zaadaptowano go na Centrum Pracy i Przedsiębiorczości, zajmujące się obsługą przedsiębiorców i osób zainteresowanych samozatrudnieniem, zbudowano trzy kładki nad Brdą i Młynówką (koszt 12,1 mln zł, w tym 2,8 mln zł w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego).

Drugi etap objął renowację i adaptację na potrzeby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego pięciu zabytkowych obiektów. W Czerwonym Spichrzu urządzono interaktywne Muzeum Sztuki, w Białym Spichrzu - Muzeum Archeologii, w Domu Młynarza - centrum informacyjno-recepcyjne zespołu muzealnego, w budynku przy ul. Mennica 7 - Dom Leona Wyczółkowskiego z wystawami prac artysty, w domu przy ul. Mennica 4 - Europejskie Centrum Pieniądza (koszt 21,2 mln zł, w tym 11,4 mln zł z Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

W trzecim etapie powstała tzw. łąka rekreacyjna, zbudowano amfiteatr, chodniki, ścieżki rowerowe i place zabaw, umocniono brzegi Brdy i Młynówki, zainstalowano oświetlenie (koszt 26,5 mln zł, w tym 16 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.