PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz i Toruń są połączone odnowioną linią kolejową

  • wnp.pl    4 marca 2014 - 11:51
Bydgoszcz i Toruń są połączone odnowioną linią kolejową

Zakończona została modernizacja linii kolejowej łączącej Bydgoszcz z Toruniem, informuje zarządca infrastruktury kolejowej, PKP PLK.
Od 9 bm., czyli wraz z wejściem w życie skorygowanego rozkładu jazdy, podróż koleją między tymi dwoma największymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego potrwa ok. 40 minut. Pociągi będą mogą już jeździć z maksymalną prędkością 120 km/h.

Na trasie tej wymienionych zostało 93 km torów i 54 rozjazdy oraz wyremontowano 18 przejazdów kolejowo-drogowych.

Remont tego odcinka kosztował ponad 225 mln zł (brutto).

Natomiast do września br. potrwa remont 120. letniego wiaduktu kolejowego na Pl. Armii Krajowej w Toruniu. Zadanie to obejmuje modernizację pięciu torów. Wymienione zostaną również przęsła, a przyczółki oraz pomosty zostaną wyremontowane. Po zakończeniu tej inwestycji, pociągi będą mogły szybciej opuszczać stację w Toruniu, co jeszcze skróci czas podróży na tracie Bydgoszcz-Toruń.

Jak przypomina PLK, pozostałe jej inwestycje prowadzone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego umożliwią stworzenie sieci pozwalającej na sprawną obsługę regionalnego ruchu kolejowego.

Dzięki pracom rewitalizacyjnym, jeszcze w tym roku pociągi z Inowrocławia do Torunia i dalej do Jabłonowa Pomorskiego pojadą po nowych torach z prędkością 120 km/h. Roboty rewitalizacyjne zostaną przeprowadzone na trasie o długości 92 km.

Trwają prace nad modernizacja linii kolejowej Chełmża - Grudziądz. Zaplanowane na tym odcinku roboty pozwolą do końca br. podwyższyć prędkość pociągów z 50 km/h do 100 km/h oraz skrócić czas przejazdu o około 20 minut.

Rewitalizacja torów między Bydgoszczą a Tczewem, zakończona w 2012 r., podwyższyła prędkość maksymalną pociągów do 160 km/h i na skróciła czas jazdy z Bydgoszczy do Gdańska do nieco ponad 1,5 godziny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.