PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: projekt Starego Fordonu gotowy. Czas na opinie mieszkańców

  • pt    11 marca 2016 - 15:11
Bydgoszcz: projekt Starego Fordonu gotowy. Czas na opinie mieszkańców
Wizualizacja Starego Fordonu po rewitalizacji. (fot.mat.pras.)

• Zakończył się pierwszy etap prac nad dokumentacją projektową dotyczącą rewitalizacji Starego Fordonu w Bydgoszczy.
• Teraz zbierane są wszystkie uwagi mieszkańców miasta.
Projekt przygotowany na zlecenie miasta Bydgoszcz obejmuje zarówno rewitalizację dróg jak i zieleni. Uwzględnia on szereg postulatów, które już wcześniej były zgłaszane na spotkaniach z mieszkańcami Fordonu. Będzie on uzupełniał wcześniej podejmowane działania rewitalizacyjne związane między innymi z przebudową ul. Bydgoskiej oraz wspieraniem działań integrujących mieszkańców.

Po równych i estetycznych ulicach

Zakres opracowania obejmuje budowę, przebudowę i rozbudowę ulic zlokalizowanych pomiędzy ul. Bydgoską a nadbrzeżem Wisły. Pierwszą ulicą na której planowane są prace jest ul. Bydgoska.

Kostka kamienna zostanie zastąpiona nawierzchnią bitumiczną. Planowane jest także zlokalizowanie kilku miejsc do parkowania równoległego. Zakres inwestycji obejmuje także przebudowę ulic przyległych do ul. Bydgoskiej tj. ulic: Filomatów, Frycza-Modrzewskiego i Zakładowej oraz budowę ul. Ordynackiej

W projekcie przewidziano piesze dojścia do projektowanego nabrzeża.

Wypocząć nad Wisłą

Projekt zakłada również zagospodarowanie szeregu terenów w celach rekreacyjnych. Obszar nabrzeża został podzielony na kilka stref funkcjonalnych, powiązanych z naturalnym ukształtowaniem i specyfiką terenów zalewowych.

Pierwszą strefę tworzy promenada, która stanowi oś projektu. Są to ciągi: pieszy i rowerowy trasowane na przedłużeniu ul. Promenada do ul. Rybaki.

Nowa trasa będzie poprowadzona na umocnionym nasypie u podnóża skarpy, o szerokości minimalnej 6,5 metra. Wzdłuż promenady zakłada się zlokalizowanie dwóch siłowni plenerowych oraz elementów małej architektury, tj. ławek, koszy śmieci i stojaków na rowery.

W miejscach, w których ciąg uzupełniony jest o elementy małej architektury, jego szerokość zwiększa się. Dojścia do promenady przybierają różne formy w zależności od naturalnych uwarunkowań, dostępności terenu i sąsiedztwa.

Drugą strefą jest obszar zlokalizowany na wysokości ulic Filomatów i Frycza-Modrzewskiego. Teren pełni funkcję sportową, znajdą się tu: boisko do siatkówki plażowej, skatepark, ścianki wspinaczkowe, letnia siłownia i plac zabaw dla dzieci. Na terenie znajdować się będą ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Zarówno teren sportowy, jak i promenada wraz z dojściami zostaną oświetlone. Ponadto projekt zakłada budowę parku rowerowego.

Dalej na północ znajduje się trzecia strefa, czyli wielka polana rekreacyjna sięgająca do wylotu przedłużenia ulicy Ordynackiej. Będzie można na niej organizować zajęcia grupowe, pikniki, zabawy terenowe. Może to być również teren przeznaczany na okresową ekspozycję sztuki.

Czwarta strefa obejmuje obszar wartościowy przyrodniczo, chroniony w ramach Natury 2000. Projekt zakłada postawienie na nim oraz terenie przyległym informacyjnych tabliczek edukacyjno-przyrodniczych. Obszar ten stanowią podmokłe tereny starorzecza. Na terenach okresowo zalewanych powstanie zagospodarowanie łatwe w utrzymaniu i niegenerujące dużych nakładów finansowych w celu odbudowy po powodzi.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy czeka do 29 marca na uwagi do projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.