PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz. Rewitalizacja Starego Rynku

  • JL    4 lipca 2016 - 08:17
Bydgoszcz. Rewitalizacja Starego Rynku
Tak będzie wyglądał po rewitalizacji Stary Rynek w Bydgoszczy. Fot. Mat. prasowe

Bydgoszcz jeszcze w tym roku ogłosi przetarg na wykonanie prac budowlanych związanych z przebudową Starego Rynku.
Jednym z kluczowych elementów projektu jest remont i przebudowa nawierzchni. Chodniki przy pierzejach zostaną poszerzone. Umożliwi to lokalizację letnich ogródków blisko budynków. Zostaną one wyłożone granitowymi płytami, co jest spójne z wcześniejszym etapem rewitalizacji Starego Miasta.

– Projekt zakłada przede wszystkim uporządkowanie funkcji, które już pełni Stary Rynek oraz poprawę estetyki. Zależy mi na tym, by Stary Rynek był miejscem przyjaznym dla pieszych i rowerzystów – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Nawierzchnie przeznaczone do poruszania się samochodów wykonane zostaną z kamiennej kostki rzędowej. Użyty zostanie część kamieni, którymi obecnie wybrukowane są jezdnie Starego Rynku. Jezdnie i chodniki znajdą się w jednym poziomie co ułatwi poruszanie się pieszym po płycie Starego Rynku. Centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym o zróżnicowanych wymiarach. Wokół płyt wykonana zostanie opaska z szarej kostki granitowej. Do jej budowy również zastosowane zostaną kamienie obecnie wbudowane w płytę Starego Rynku.

W miejscu nieistniejącej pierzei zachodniej zaprojektowano niską fontannę. Ma ona podkreślać związki miasta z wodą i zachęcać do spędzania w tym miejscu wolnego czasu. Niecka w kształcie prostopadłościanu będzie na co dzień spowita cienką taflą wody skrywającej dysze tryskające wodą. Fontanna mająca charakter tryskających szampanów będzie składała się z 60 dysz strumieniowych i 7 wieloobrazowych wyposażonych w lampy do iluminacji. Iluminacja pojawi się także przy zabytkowej fontannie Kupffendera. Reflektory zostaną zamontowane na pobliskich lampach ulicznych.

Estetyka i ład zapanować mają w części wschodniej Starego Rynku wykorzystywanej jako miejsce ogródków letnich. Wszystkie parasole zostaną ujednolicone (kolor oraz kształt). W nawierzchni znajdą się stałe elementy wyznaczające stałe miejsce ich rozstawiania.

Wyremontowane zostanie też oświetlenie. Słupy w formie pastorałów pozostaną, ale zostaną poddane renowacji oraz wyposażone w kaskadowe konstrukcje kwietnikowe. Pomalowane zostaną na kolor grafitowy. Usunięta zostanie tez latarnia znajdująca się na środku placu. W narożnikach rynku pojawią się estetyczne ławki.

Stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona. Nowością będzie pas świetlny LED wyznaczający przebieg 18 południka. Będzie on wyznaczony także na obu końcach dwoma świecącymi słupkami.

Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku. Zostanie tylko nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim. W ten sposób będzie też elementem zamykającym oś widokową biegnącą wzdłuż północnej pierzei.

Lepiej wyeksponowana zostanie płyta upamiętniająca wkroczenie Wojska Polskiego do Bydgoszczy w 1920 roku.

Nowością będzie chowany punkt odbioru energetycznego, który ułatwi organizację imprez na Starym Rynku, nie psując estetyki.

Na rewitalizację Starego Miasta w tegorocznym budżecie zarezerwowano 12 mln zł. Prace budowlane zakończą się na przełomie 2017 i 2018 roku. Będą skoordynowane z remontem kolejnych ulic na Starym Mieście, m.in. Rybiego Rynku, Grodzkiej, Przy Zamczysku, Przyrzecze i Pod Blankami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.