PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: Wydano już 100 nakazów wyremontowania kamienic

  • MN    5 października 2016 - 15:09
Bydgoszcz: Wydano już 100 nakazów wyremontowania kamienic
O utrzymaniu kamienic w należytym stanie mówi art. 66 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego. (fot. UM Bydgoszcz)

• Bydgoski nadzór budowlany wydał nakaz wyremontowania szpecących miasto kamienic.
• W tym roku wszczął 30 postępowań nakazujących przeprowadzenie remontów.
• Od 2014 roku wydano w sumie 100 takich decyzji.
Dzięki procedurze nadzoru budowlanego w 30 budynkach już odnowiono m.in. elewacje. W Bydgoszczy w ostatnich latach wyremontowano szereg miejskich kamienic. Odnowione elewacje są często objęte miejskim monitoringiem. Jak przyznaje prezydent miasta, te działania nie zawsze były jednak uzupełniane przez działania prywatnych właścicieli nieruchomości.

- Staramy się wspierać inicjatywy poprawiające wizerunek miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Dotujemy remonty zabytkowych kamienic, obniżyliśmy opłaty za zajęcia pasa drogowego, wyróżniamy przedsiębiorców dbających o estetyczny wygląd witryn. Przed nami przebudowa Starego Rynku. Wcześniej na Starym Mieście wyremontowane zostały elewacje większości budynków komunalnych. Zależy mi, by ten pakiet działań był uzupełniany przez właścicieli prywatnych nieruchomości. Bez tego trudno osiągać całościowy efekt rewitalizacji.

W przypadku zaniechania przeprowadzenia remontu nadzór budowlany wszczyna procedurę związaną z upomnieniem, która może skutkować też nałożeniem grzywny. Część właścicieli nieruchomości w związku z nałożonym obowiązkiem remontu odwołuje się od tych decyzji, ale Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego najczęściej utrzymuje decyzje nakazowe w mocy.

Prawo nakazuje utrzymanie budynków w należytym stanie

W przypadku budynków znajdujących się w nieodpowiednim stanie technicznym, a także budynków mogących zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi (które dodatkowo powodują swoim wyglądem oszpecenie otoczenia), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje decyzje nakazowe z art. 66 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości przez m.in. wypełnienie pęknięć i ubytków tynków na elewacjach, naprawę elementów dekoracyjnych znajdujących się na fasadach budynków, a także pomalowanie elewacji.

Do końca ubiegłego roku w Bydgoszczy wydano 70 ostatecznych decyzji. Od początku tego roku wszczęto kolejnych 30 postępowań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.