Bydgoszcz zrewitalizuje ul. Cieszkowskiego

Miasto rozstrzygnęło przetarg na rewitalizację ul. Cieszkowskiego. Jednym z najważniejszych elementów robót będzie ułożenie eleganckiej nawierzchni z kamiennej kostki. Inwestycja kosztować będzie 2,5 mln zł.
Bydgoszcz zrewitalizuje ul. Cieszkowskiego
Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru (fot. bydgoszcz.pl)

Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. Materiały wykończeniowe na nawierzchniach mają nawiązywać do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożone zostaną płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni zastosowana zostanie kostka kamienna z granitu czerwonego.  Ulica zostanie wyposażona w stylowe oświetlenie oraz małą architekturę. – To kolejny ważny element przywracania estetyki w salonie miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Przygotowanie tego zadania do realizacji poprzedziło wiele analiz, dyskusji i konsultacji z mieszkańcami. Dzięki nim w sposób odpowiedzialny rozpoczynamy przebudowę ulicy. Najlepsze rozwiązania powstają w toku współpracy Miasta i mieszkańców, choć czasem wymaga to kompromisu.

Najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny,  gwarancji i terminu wykonania złożyła spółka Polskie Surowce Skalne.  Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zamierza przekazać plac budowy w lipcu. Prace powinny zająć około 3 miesięcy. Będą kosztować 2,5 mln zł. 

Projekt rewitalizacji został opracowany w 2015 roku. Poprzedziły go między innymi rozmowy ze stowarzyszeniem mieszkańców ulicy A. Cieszkowskiego. Ograniczona zostanie też liczba miejsc do parkowania. Zgodnie z postulatami mieszkańców powstanie około 25 stanowisk na południowym pasie jezdni. Taka organizacja ruchu pozwoli też wytyczyć szeroki, około 4-metrowy chodnik po północnej, nasłonecznionej stronie ulicy. Zróżnicowanie poziomu jezdni i chodnika chociaż jest innym rozwiązaniem w stosunku do oczekiwań mieszkańców pozwoli lepiej zrekonstruować jej historyczny wygląd. Takie rozwiązanie za optymalne uznali też Miejski Konserwator Zabytków i Plastyk Miejski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE