PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz zrewitalizuje ul. Cieszkowskiego

  • JS    28 czerwca 2017 - 20:46
Bydgoszcz zrewitalizuje ul. Cieszkowskiego
Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru (fot. bydgoszcz.pl)

Miasto rozstrzygnęło przetarg na rewitalizację ul. Cieszkowskiego. Jednym z najważniejszych elementów robót będzie ułożenie eleganckiej nawierzchni z kamiennej kostki. Inwestycja kosztować będzie 2,5 mln zł.
Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. Materiały wykończeniowe na nawierzchniach mają nawiązywać do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożone zostaną płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni zastosowana zostanie kostka kamienna z granitu czerwonego.  Ulica zostanie wyposażona w stylowe oświetlenie oraz małą architekturę. – To kolejny ważny element przywracania estetyki w salonie miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Przygotowanie tego zadania do realizacji poprzedziło wiele analiz, dyskusji i konsultacji z mieszkańcami. Dzięki nim w sposób odpowiedzialny rozpoczynamy przebudowę ulicy. Najlepsze rozwiązania powstają w toku współpracy Miasta i mieszkańców, choć czasem wymaga to kompromisu.

Najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny,  gwarancji i terminu wykonania złożyła spółka Polskie Surowce Skalne.  Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zamierza przekazać plac budowy w lipcu. Prace powinny zająć około 3 miesięcy. Będą kosztować 2,5 mln zł. 

Projekt rewitalizacji został opracowany w 2015 roku. Poprzedziły go między innymi rozmowy ze stowarzyszeniem mieszkańców ulicy A. Cieszkowskiego. Ograniczona zostanie też liczba miejsc do parkowania. Zgodnie z postulatami mieszkańców powstanie około 25 stanowisk na południowym pasie jezdni. Taka organizacja ruchu pozwoli też wytyczyć szeroki, około 4-metrowy chodnik po północnej, nasłonecznionej stronie ulicy. Zróżnicowanie poziomu jezdni i chodnika chociaż jest innym rozwiązaniem w stosunku do oczekiwań mieszkańców pozwoli lepiej zrekonstruować jej historyczny wygląd. Takie rozwiązanie za optymalne uznali też Miejski Konserwator Zabytków i Plastyk Miejski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.