PARTNER PORTALU
  • BGK

Było ściernisko, jest nowa dzielnica

  • JL    9 września 2010 - 09:26
Było ściernisko, jest nowa dzielnica

Około 20 mln zł kosztowała otwarta 8 września w Muszynie nowa dzielnica Zapopradzie. Unia dołożyła 10 mln zł.
Dzielnica otrzymała imię Waldemara Serwińskiego, zmarłego tragicznie burmistrza miasta. Pamiątkową tablicę odsłoniła wdowa po nim Jolanta Serwińska. Burmistrz Muszyny Jan Golba podkreślił, że właśnie jego poprzednik był inicjatorem tej inwestycji, a on dokończył rozpoczęte już dzieło. Prace trwały zaledwie 6 miesięcy, a jeszcze niedawno w tym miejscu pasły się krowy i konie.

– Tak zagospodarowana przestrzeń publiczna na pewno będzie dobrze służyć mieszkańcom i turystom – zaznaczył burmistrz, dodając, że to nie jest koniec inwestycji, ale początek. Dodał, że są już pieniądze na dalsze inwestycje, dzięki wsparciu samorządu województwa. Powstanie sześć ogrodów tematycznych, wieża widokowa, przeszkolone kładki prowadzące do Popradu i park zdrojowy.

– Rewitalizacja tej dzielnicy to bardzo udany początek zapowiadanych inwestycji, które będą przyciągać turystów nie tylko z innych części Europy – zaznaczył marszałek Małopolski Marek Nawara. Dodał, że dzięki tym przedsięwzięciom Muszyna stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym ośrodkiem.

Zapopradzie położone na lewym brzegu Popradu i oddalone od muszyńskiego rynku o ok. 1 km było przedwojennym centrum życia uzdrowiskowego. Tutaj w latach 30. ubiegłego wieku powstały muszyńskie łazienki z 24 kabinami do kąpieli mineralnych i borowinowych, odwierty wód mineralnych, i ogromna, rozbudowana infrastruktura sanatoryjno-wypoczynkowa.

II wojna światowa całkowicie zahamowała rozwój miasta, a powojenne władze przekształciły Muszynę w tzw. dużą wieś z wieloma kołchozami. Z miejscowości uzdrowiskowej na długie lata stała się miejscem organizowania dziecięcych kolonii letnich. Miasto podupadało i ubożało. Wraz z upadkiem uzdrowiska powolnej dewastacji ulegała drewniana, zabytkowa infrastruktura łazienek i towarzyszących im urządzeń.

Po 1989 r. muszyński samorząd podjął działania zmierzające do przywrócenia przedwojennej świetności uzdrowiska, obejmujące odtworzenie infrastruktury uzdrowiskowej Zapopradzia. Stąd wybudowany w 2005 r. dzięki pieniądzom unijnym amfiteatr na Zapopradziu, nowoczesny plac zabaw oraz ogólnodostępna pijalnia wody mineralnej, a także zaawansowane plany budowy Centrum Rekreacji i Wypoczynku (w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru) z kompleksem basenów i atrakcji wodnych.

Ostatnim zadaniem, które pozwoli przywrócić świetność uzdrowisku, było całościowe uporządkowanie terenu wraz z częściowym odtworzeniem przedwojennego zagospodarowania tego obszaru (terenów spacerowych, ścieżek obudowanych zielonymi pergolami, elementów małej architektury, iluminacji wydobywających najciekawsze obiekty przyrodnicze i architektoniczne, oraz urządzeń uzdrowiskowych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gorol, 2010-09-09 11:29:37

    I bardzo dobrze. Niech sie rozwija