PARTNER PORTALU
  • BGK

Były wykonawca stadionu we Wrocławiu opuści plac budowy

  • PAP    6 stycznia 2010 - 08:49

Konsorcjum Mostostalu Warszawa S.A., z którym Wrocław rozwiązał umowę na budowę stadionu na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku, zadeklarowało, że opuści plac budowy w przewidzianym przez umowę terminie - poinformowała rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012 Magdalena Malara.
We wtorek odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami konsorcjum. "Podczas spotkania przedstawiciele konsorcjum zadeklarowali, że zostanie rozpoczęta inwentaryzacja terenu budowy. Rozpoczną się także inne prace związane z rozwiązaniem umowy zgodnie z terminem i trybem w niej określonym" - wyjaśniła Malara.

Wrocław wypowiedział umowę wykonawcy stadionu 30 grudnia 2009 roku. Wtedy też Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta mówił, że polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa S.A. nie jest w stanie zakończyć budowy w wyznaczonym terminie. Dodał, że wykonawca miał ponad czteromiesięczne opóźnienie. O wypowiedzeniu umowy zostały poinformowane władze UEFA, minister sportu Adam Giersz oraz prezes PZPN Grzegorz Lato.

31 grudnia rozpoczęły się negocjacje z kandydatem na nowego wykonawcę stadionu - niemiecką firmą Max Beogl. W poniedziałek podczas nadzwyczajnego spotkania Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Euro 2012, wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj powiedział, że rozmowy z nowym wykonawcą zakończą się w najbliższych dniach. Natomiast Mostostal Warszawa powinien opuścić plac budowy do 14 stycznia.

Bluj przypomniał, że niemiecka firma od początku była faworytem władz miejskich w trakcie przetargu na budowę stadionu. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, który to spór rozstrzygnął na korzyść Mostostalu Warszawa. Oferta Max Boegl była co prawda droższa o 20 mln, ale - według Bluja - gwarantowała powodzenie, bowiem firma ta ma duże doświadczenie w budowie tego typu obiektów.

Pierwsze prace przygotowujące teren pod budowę stadionu rozpoczęły się we wrześniu 2008 r. Umowę na budowę podpisano z konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa S.A. w kwietniu tego roku. Tuż po tym rozpoczęły się prace. "Kamień węgielny" wmurowano w czerwcu.

Wrocławski stadion ma mieścić prawie 42 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz meczów piłkarskich, można będzie organizować m.in. koncerty. Pod trybunami znajdą się cztery niezależne budynki, w których powstanie m.in. największy we Wrocławiu klub fitness, kasyno, dyskoteka oraz sale konferencyjne i biurowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.