PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom chce korzystać z triasowych pokładów wód

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    17 grudnia 2009 - 15:04

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne (BPK) zamierza zlecić serię specjalistycznych badań mających na celu ocenę triasowych pokładów wód, wynika z informacji lokalnych mediów. Jeżeli wyniki ekspertyz okażą się korzystne, wkrótce rozpocznie się eksploatacja.
Obecnie woda w całości kupowana jest od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, przez co  firma ta ma znaczny wpływ na ustalanie ceny metra sześciennego tzw. "kranówki". Jednak ta sytuacja może ulec zmianie dzięki alternatywnemu rozwiązaniu jakim jest eksploatacja wód podziemnych.  Dwa zbiorniki wody możliwe do eksploatacji zlokalizowane są w północnej części miasta w w rejonie Suchej Góry, Miechowic, Stolarzowic i Górnik.

Badanie złóż wymaga wykonania specjalnych odwiertów na głębokości ok. 100 m. BPK szuka firmy dysponującej odpowiednim sprzętem. W najbliższym czasie zostaną wykonane trzy odwierty. Pierwszy z nich w okolicach Miechowic. Firma będzie musiała również wykonać własną dokumentację. Woda znajduje się w pokładach triasowych pochodzących sprzed około 251 - 200 milionów lat. Zdaniem specjalistów takie pokłady zawierają jedne z najczystszych wód. Jeszcze przed badaniami ustalono, że zbiorniki powinny pełnić dwie funkcje. Pierwsza to zabezpieczenie w przypadku awarii sieci dostarczającej do miasta wodę.

Woda triasowa jest bardzo wysokiej jakości, przy minimalnych kosztach jej uzdatniania. Wstępnie zakłada się, że podziemne zbiorniki są na tyle duże, że pokryją od 10 do 20 procent zapotrzebowania na wodę w mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pieczen z esoesem, 2010-11-19 23:01:29

    i bardzo słusznie. czemu tak jest , ze jak sie chce cos pozytecznego zrobic to od razu krytykuja. nigdy sie ludziom nie dogodzi. zrobisz... to zle, niezrobisz - to ci to wypomna i tez zle.
  • b.golog, 2010-11-19 22:23:29

    b.p.k. jest sto lat za murzynami bytom nie musi robic odwiertow tylko skorzystac z t.z. siatki geologicznej a zapewniam wody o ktorej mowa starczy na tysiac let nie tylko dla bytomia