PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom chce uchwalić Gminny Program Rewitalizacji 27 lutego

  • PAP/JS    8 lutego 2017 - 21:12
Bytom chce uchwalić Gminny Program Rewitalizacji 27 lutego
Bytom (fot. wikipedia.org)

• 27 lutego bytomscy radni mają głosować nad przyjęciem Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR).
• Miasto dysponuje już opiniami do tego kluczowego dla unijnych projektów dokumentu, przygotowanymi przez urząd marszałkowski i Ministerstwo Rozwoju.
Wypracowanie Gminnych Programów Rewitalizacji jest ustawowym wymogiem samorządów, które chcą pozyskiwać zewnętrzne środki na odnowę miast - w tym fundusze unijne, których wdrażanie koordynują urzędy marszałkowskie.

Według wcześniejszych zapowiedzi Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, miałby dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Aby skoordynować wydanie znacznych funduszy Bytom przygotował 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022). Jego podstawą ma być właśnie GPR. W sierpniu ub. roku miasto przesłało do urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego wstępną wersję Programu. Po poprawkach projekt został przedstawiony do roboczego zaopiniowania w połowie grudnia.

W środę (8 lutego) zajmująca się przygotowaniem Programu komórka magistratu przekazała, że spośród 21 kryteriów, według których w całym kraju oceniane są Gminne Programy Rewitalizacji, w przypadku bytomskiego projektu 17 zatwierdzono pozytywnie, natomiast cztery wymagają "drobnych korekt".

"To uwagi porządkujące, które mają na celu zwiększenie czytelności dokumentu" - wyjaśniła cytowana w informacji dr Aleksandra Jadach-Sepioło, wyznaczona przez Ministerstwo Rozwoju ekspertka, biorąca udział w pracach nad bytomskim GPR. "Tak znikoma liczba uwag świadczy o tym, że mój zespół stanął na wysokości zadania" - ocenił wiceprezydent Bytomia Andrzej Panek.

Według samorządowców uwagi do dokumentu, przesłane przez urząd marszałkowski i ministerstwo, nie mają wpływu na zawartość merytoryczną GPR. To sugestie typu: "należy uporządkować używane terminy: patologia, osoby ubogie - na wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym; bezrobotni posiadający III profil, oddaleni od rynku pracy - na bezrobotni, dla których ustalono III profil pomocy".

Inna sugestia brzmi: "w matrycy logicznej prosi się o dopisanie numeru projektu w kolumnie wskazującej przedsięwzięcia mieszczące się w kierunkach dla obszaru".

"Dostosujemy się do tych wskazówek i wprowadzimy je do dokumentu" - zapowiedziała naczelniczka wydziału strategii i funduszy europejskich w bytomskim magistracie Izabela Domogała. "Następnie zgodnie z zaleceniem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego odeślemy go w trybie oficjalnym do oceny, po uchwaleniu programu przez radę miejską" - dodała.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami urzędu miasta, pozytywna opinia ws. GPR umożliwi wydatkowanie pieniędzy unijnych już w 2017 r.

Według informacji magistratu GPR dostarcza głębokiej analizy sytuacji społecznej, gospodarczej i mieszkaniowej Bytomia. Wskazuje też kierunki niezbędnych działań i zawiera listę konkretnych projektów, które będą realizowane, a tym samym wpłyną na sytuację społeczno-bytową miasta.

Pieniądze mają zostać wykorzystane na poprawę warunków życia mieszkańców. 68 mln zł ma być przeznaczone na wzrost jakości usług zdrowotnych i społecznych, prawie 124 mln zł na rewitalizację obszarów zdegradowanych, ponad 43 mln zł na rozwój mieszkalnictwa socjalnego, 30 mln zł na termomodernizację budynków.

Ponad 100 mln zł przewidziano na walkę z wykluczeniem społecznym i zwiększeniem szans na zatrudnienie. Pozostałe środki mają trafić m.in. na poprawę jakości edukacji, ochronę środowiska i dziedzictwo kulturowe.

Na zapowiadany wcześniej miliard złotych na rewitalizację Bytomia składać ma się: ponad 400 mln zł kierowanych do miasta środków unijnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI); kolejne ponad 200 mln zł ma pochodzić z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT - narzędzie współpracy samorządów w całym kraju). Pozostałe środki są ogólnodostępne - m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.