PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom, Damian Bartyla zdecydował jakie projekty zostaną zrealizowane za unijne pieniędze

  • pt    17 marca 2015 - 09:41
Bytom, Damian Bartyla zdecydował jakie projekty zostaną zrealizowane za unijne pieniędze

27 wartych ponad 220 milionów zł inwestycji zostanie zrealizowanych w Bytomiu z unijnych funduszy -fot.PetrusSilesius/Wikipedia

Zapadły pierwsze decyzje w sprawie Obszaru Strategicznej Interwencji w Bytomiu. Z prawie 50 zaproponowanych wstępnych projektów, Damian Bartyla, prezydent Bytomia wybrał 27 wartych ponad 220 milionów złotych.
Na razie to tak zwane projekty „twarde” - finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Wiem, że odnowy potrzebuje całe miasto, jednak na samym początku podkreślałem, że pieniądze w ramach OSI przeznaczone będą na rewitalizację Śródmieścia – mówi Damian Bartyla.

- Ta dzielnica wymaga terapii najpilniej. Centrum miasta ma być jego wizytówką. Poza tym, kiedy je odnowimy, łatwiej nam będzie zrewitalizować pozostałe dzielnice - dodaje prezydent.

W ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Bytom otrzyma 100 mln euro specjalnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020.

Przyznając te pieniądze w 2013 roku, Elżbieta Bieńkowska, ówczesna minister infrastruktury i rozwoju regionalnego zdecydowała, że 55 proc. tej kwoty może być przeznaczona na inwestycje, natomiast reszta, 45 proc. - na projekty związane z walką z bezrobociem i wykluczeniem społecznym.

Wybór wspomnianych wyżej 27 projektów poprzedzony był wielomiesięcznymi konsultacjami m.in. z przedstawicielami ministerstwa rozwoju regionalnego i śląskiego urzędu marszałkowskiego.

- Zaprosiliśmy do współpracy także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.

- Bardzo się w to wszyscy zaangażowali. Warto dodać, że prace z urzędem marszałkowskim trwały ok. dwóch lat. Od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o przyznaniu Bytomiowi tych środków – dodaje.

Lucjan Goczoł, kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich podkreśla, że problem Bytomia był niejednokrotnie przedmiotem obrad także komisji Parlamentu Europejskiego.

- Znajdujemy się w sytuacji, kiedy Unia Europejska dostrzega potrzebę zrównoważonego rozwoju i rewitalizacji miast, a rząd ogłosił Narodowy Program Rewitalizacji. Bytom (wraz z Wałbrzychem i Łodzią) jest miastem pilotażowym tego programu – mówi Goczoł.

Śródmieście zostało podzielone na kwartały. Budynki (obszary) wybrane do rewitalizacji są własnością gminy, choć są pewne wyjątki. Z pieniędzy w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji skorzystają również 4 kościoły.

- Ten wybór łatwo uzasadnić – mówi prezydent Bytomia.

- Kościoły to miejsca nie tylko kultu religijnego, ale również spotkań lokalnych społeczności. Parafie nie od dziś pełnią funkcje kulturalne czy społeczne. Takim przykładem jest kościół św. Jacka, który pozyskując dotację unijną stworzył Centrum Gorczyckiego, gdzie spotykają się m.in. artyści, podopieczni świetlic środowiskowych czy organizacje pozarządowe. Poza tym, trzeba pamiętać, że kościoły są w Bytomiu cennymi zabytkami, a o dziedzictwo narodowe musimy dbać. Składają się one również na naszą bytomską tożsamość.KOMENTARZE (1)

  • Ja, 2015-03-17 13:52:16

    Jeszcze Akwapark na rynku !!