PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom: Jest porozumienie ws. sprzedaży Elektrociepłowni Szombierki

  • PAP    24 czerwca 2016 - 18:41
Bytom: Jest porozumienie ws. sprzedaży Elektrociepłowni Szombierki

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. (Fot. Facebook)

Trójstronne porozumienie ws. sprzedaży monumentalnej zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu zawarli właściciel obiektu koncern Fortum, samorząd Bytomia oraz wskazana przez to miasto spółka Rezonator.
Sprzedaż elektrociepłowni to krok w kierunku jej zabezpieczenia i przystosowania do nowych funkcji. W ostatnich latach społecznicy i miłośnicy regionu coraz częściej alarmowali, że wraz z wygaszaniem produkcji obiekt, którego architektura mniej przypomina typową fabrykę, a bardziej kojarzy się z gigantyczną świątynią, stopniowo niszczeje i pada ofiarą złodziei złomu.

Jak przekazał w komunikacie Fortum, spółka, która nabędzie EC Szombierki planuje powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator" i adaptację historycznego gmachu na działalność kulturalną - m.in. stworzenie w nim teatru muzycznego, studiów nagrań oraz mediateki. Fundacja ma również promować tradycję i dziedzictwo kultury przemysłowej Górnego Śląska.

- Zawsze uważaliśmy, że władze samorządowe są najwłaściwszym podmiotem do kształtowania przyszłości obiektu o tak wielkiej wartości historycznej. W ciągu ostatnich miesięcy rozpatrywaliśmy oferty potencjalnych nabywców i ostatecznie zdecydowaliśmy się na wybór rekomendowanej przez władze Bytomia spółki Rezonator, z którą w najbliższym czasie zamierzamy podpisać umowę sprzedaży - powiedział cytowany w komunikacie rzecznik Fortum Jacek Ławrecki.

- Elektrociepłownia Szombierki jest nie tylko wizytówką naszego miasta, ale i całego regionu. Jest to perła architektury postindustrialnej zaliczana do bardzo atrakcyjnych obiektów w całej Europie. Wykorzystanie Elektrociepłowni do działalności kulturalnej wpłynie na pozytywny wizerunek Bytomia i województwa śląskiego w kraju i na świecie. Bytomianie natomiast będą mogli korzystać z szerokiej oferty artystycznej w otoczeniu unikatowej architektury - uznał prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Elektrociepłownia Szombierki

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. Inwestorem i pierwszym właścicielem elektrowni była należąca do górnośląskiej linii rodu Schaffgotshów spółka Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft. Nominalna moc 100 MW stawiała Szombierki wśród największych elektrowni w Niemczech i Europie.

Projektantami kompleksu byli kuzynowie Zillmann, twórcy m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach. Architektura elektrociepłowni inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową.

Ze względu na architekturę i klimat obiekt z wygaszaną stopniowo produkcją od połowy lat 90. wykorzystywano do organizowania różnych imprez. W hali dawnej maszynowni z balkonami i krużgankami odbywały się m.in. koncerty i wystawy, warsztaty tańca i plenery artystyczne.

Fiński właściciel

Elektrociepłownię pięć lat temu przejął fiński koncern Fortum, który m.in. przeprowadził prace zabezpieczające związane z dachami, rynnami czy ogrzewaniem. Jednak, choć kompleks leży na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, ze względu na przepisy bezpieczeństwa właściciel początkowo umożliwiał zwiedzanie turystom tylko w mocno ograniczonym zakresie, a później stało się to zupełnie niemożliwe.

Fortum prowadził w Szombierkach tylko okresową, letnią produkcję ciepła. Koncern deklarował, że chętnie przekazałby obiekt miastu za symboliczną cenę - na ważne społecznie cele kulturalne, edukacyjne czy naukowe. Do czasu ew. sprzedaży firma zadeklarowała utrzymywanie kompleksu w dobrym stanie.

Wiosną 2012 r. właściciel deklarował możliwość przekazania zabytku na rzecz planowanego w regionie Śląskiego Centrum Nauki (dopuszczając oddanie kompleksu marszałkowi). Ponieważ przyszłość Centrum nie nabrała kształtów, władze regionu równolegle próbowały znaleźć dla obiektu inną funkcję. W styczniu 2014 r. EC Szombierki wpisano na listę zabytków woj. śląskiego.

W kwietniu 2014 r. samorząd Bytomia podpisał z władzami koncernu Fortum przedwstępną umowę ws. przejęcia Elektrociepłowni za symboliczne 100 zł z końcem lipca ub. roku. Do tego czasu strony miały uzgodnić szczegóły właściwego porozumienia, do którego jednak nie doszło. W ub. roku miejscowi społecznicy zebrali ponad 9 tys. podpisów pod petycją do właściciela obiektu przeprowadzenia analiz dotyczących jego możliwych nowych funkcji i ponownego udostępnienia dla zwiedzających.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.