PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom kończy termomodernizację szkół

  • bad    15 września 2015 - 16:14
Bytom kończy termomodernizację szkół

Trwa odbiór techniczny w bytomskich szkołach. Fot. bytom.pl

Do końca września br. w 17 bytomskich szkołach potrwa odbiór techniczny pierwszego etapu projektu termomodernizacji. Program realizowany jest od końca 2014 r. w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Koszt inwestycji to około 50 mln. zł.
– Obecnie w większości szkół trwają już odbiory techniczne termomodernizacji i robót związanych z wymianą stolarki okiennej oraz pracami instalacyjnymi – mówi Lidia Dudlej z Wydziału Realizacji Inwestycji i Remontów UM Bytom. - Dzięki temu większość placówek zyskała nie tylko nowy wygląd, ale co najważniejsze, już tej zimy będą mogły sprawdzić, jak zmniejszą się ich rachunki za energię cieplną i elektryczną – dodaje.

Termomodernizacja 17 bytomskich szkół

Odbiory techniczne robót budowlanych, które obejmowały m.in. docieplenie ścian i dachów, remont dachów, wymianę okien zakończono już w następujących szkołach: SP nr 21, SP nr 54, SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, SP nr 44, Zespole Szkół Specjalnych nr 6 i ZSO nr 3.

– Zgodnie z harmonogramem sukcesywnie dokonuje się odbiorów technicznych kończących się prac instalacyjnych. Prace te polegały na zainstalowaniu zaworów termostatycznych przy grzejnikach oraz montażu aparatury kontrolno-pomiarowej – mówi Lidia Dudlej.

Dzięki tym elementom instalacji będzie możliwie monitorowanie wykorzystywanej energii zwanej w projekcie Zarządzaniem energią. Kończą się też prace związane z wymianą istniejących oprawy oświetleniowych na energooszczędne.

Przypomnijmy, że za realizację inwestycji oraz zarządzanie energią przez 15 lat odpowiedzialny jest Siemens. To gigantyczne przedsięwzięcie ma zmniejszyć o 45% zużycie energii cieplnej, a o 20% zużycie energii elektrycznej. Należy zaznaczyć, że Siemens pokryje koszty prac z własnych pieniędzy, natomiast miasto będzie spłacać to przez 15 lat w równych półrocznych ratach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.