PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom, Łódź i Wałbrzych o rewitalizacji

  • em    28 lipca 2015 - 12:11
Bytom, Łódź i Wałbrzych o rewitalizacji
Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu (fot. mat. prasowe)

Przedstawiciele Łodzi, Wałbrzycha i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odwiedzili Bytom. Wizyta ma związek z przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi m.in. w ramach tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji.
Wizyta odbywa się w ramach pilotażowego programu rewitalizacji, jakim Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju objęło Bytom, Łódź i Wałbrzych. Miasta te mają wypracować tzw. dobre praktyki rewitalizacyjne, które będzie można zastosować w innych polskich miastach. Ich katalog ma być jednym z elementów Narodowego Planu Rewitalizacji.

Wszystkie miasta z podobnymi problemami

Goście zgodnie stwierdzili, że skala problemów do rozwiązania jest bardzo podobna, a każde miasto ma dzielnice, które nie cieszą się dobrą sławą.

- Pokazaliśmy m.in. miejsca, które będziemy rewitalizować w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji - mówi Izabela Domogała, Naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM w Bytomiu.

Bytom ma się czym chwalić

Goście zobaczyli na przykład Rynek, gdzie zapoznali się z historią miasta, Operę Śląską czy zabytkowy budynek IV Liceum Ogólnokształcącego. W Rozbarku nie umknął ich uwadze kościół św. Jacka i rolnicze zabudowy rozbarskiego chłopa. Duże wrażenie zrobił na nich mural, jaki kibice Polonii Bytom namalowali w prezencie swojej ukochanej drużynie.

Widzieli też m.in. zabytkowy tramwaj nr 38, willę nadburmistrza Bruninga, Elektrociepłownię Szombierki, Szyb Krystyna, robotniczą kolonię w Bobrku i Wzgórze Małgorzaty.

Jako doskonały przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych przedstawiono gościom pole golfowe w Szombierkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.