PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom. Park w miejscu dawnej hałdy na Rozbarku

  • pt/pap    18 października 2016 - 21:26
Bytom. Park w miejscu dawnej hałdy na Rozbarku
Według urzędu miasta rewitalizacja Szynola kosztowała 200 tys. zł (fot.straznicyczasu.pl)

• Staraniem bytomskich społeczników i dzięki budżetowi obywatelskiemu „Szynol” w dzielnicy Rozbark, czyli zaniedbany zadrzewiony skwer w miejscu rozebranej hałdy, stał się parkiem.
• 19 października odnowiony teren zostanie oficjalnie otwarty po rewitalizacji.
Szynol znajduje się blisko centrum Rozbarku, czyli jednej ze śródmiejskich dzielnic Bytomia. Jak przypomniało we wtorek działające w tym mieście stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców, miejsce to ma przemysłową historię, która sięga XIX w., gdy region, a także Rozbark, będący wówczas samodzielną gminą wiejską, przeżywały okres szybkiego rozwoju.

W tym czasie w rejonie dzisiejszej ulicy Brzezińskiej powstała kopalnia rud cynku i ołowiu Neue Fortuna. Przez lata obok zakładu wyrosła kilkunastometrowa hałda usypana ze skał wydobywanych wraz z surowcami. W pobliżu, wzdłuż dzisiejszej ul. Kochanowskiego, wiodła też jedna z ważniejszych linii sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (GKW).

To, według niektórych przedstawicieli lokalnej społeczności, właśnie tory (szyny) wąskotorówki wiodące m.in. do pobliskich warsztatów GKW, a także dalej, w kierunku Piekar Śląskich, dały miejscu zwyczajową nazwę. W poprzednich latach z części warsztatów korzystali jeszcze pasjonaci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (obsługuje zachowaną linię Bytom-Miasteczko Śląskie).

Gdy w XX w. Rozbark został gęsto zabudowany, hałda stała się miejscem spacerów i zabaw. Zimą zjeżdżały z niej dzieci, a latem w południowej części terenu funkcjonowało boisko. Hałda istniała do lat 70/80 ub. wieku (pewien czas później zniknęła też wąskotorówka). Mimo że hałdę rozebrano, rekreacyjna funkcja miejsca przetrwała.

Mieszkańcy w ostatnich latach wciąż chętnie przychodzili na teren u zbiegu ul. Brzezińskiej i Kochanowskiego, mimo np. braku ławek. Najpierw przekonali miasto do regularnego koszenia tam trawy, a wiosną ub. roku Miasto dla Mieszkańców zorganizowało akcję sprzątania. W następstwie tego na Szynolu stanęły też kosze na śmieci i rozebrano ruiny budynku gospodarczego.

W ub. roku projekt rewitalizacji skweru zgłoszono do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu otrzymał on 838 głosów i został wyznaczony do realizacji. Prace ruszyły w lipcu br.: uporządkowano zieleń, wybudowano nowe alejki (bite), przeniesiono tam z dzielnicy Szombierki rzeźbę "Rodzina" autorstwa Egona Kwiatkowskiego i Waldemara Madeja, zamontowano urządzenia siłowni plenerowej i placu zabaw, a także ustawiono ławki i kosze na śmieci.

Zaangażowani w sprawę społecznicy zapowiadają w mediach społecznościowych, że siłownia i plac zabaw w kolejnych latach będą sukcesywnie rozbudowywane, Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu zamierza wybudować więcej alejek; powstał też pomysł budowy boiska.

Według urzędu miasta rewitalizacja Szynola kosztowała 200 tys. zł; miasto wskazuje też, że prace trwały dłużej, niż zakładano - trzeba było m.in. zwrócić się do urzędu marszałkowskiego o zgodę na wycinkę 32 drzew, które były w złym stanie, a w trakcie robót ziemnych pracownicy natknęli się na fundamenty. Mieszkańcy dla Mieszkańców uważają, że rezultaty prac są udane i można je zaliczyć do najciekawszych przykładów rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Niezależnie od rewitalizacji Szynola, w najbliższych latach działania rewitalizacyjne mają objąć całe śródmieście Bytomia, w tym dzielnicę Rozbark. Od początku października miasto rozpoczęło konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) - dokumentu kluczowego dla pozyskania zewnętrznych środków na odnowę miasta - w tym funduszy unijnych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.