PARTNER PORTALU
 • BGK

Bytom: Radni rezygnują z rozbudowy miejskiego stadionu

 • PAP/JS    27 kwietnia 2017 - 21:55
Bytom: Radni rezygnują z rozbudowy miejskiego stadionu
Wokół stadionu miała powstać wielofunkcyjna hala z dwiema taflami lodowiskowymi i basenem do uprawiania piłki wodnej, a zespół boisk treningowych - wyremontowany i rozbudowany. (fot.bytom.pl)

Samorząd Bytomia nie będzie modernizował - przynajmniej na razie - tamtejszego stadionu miejskiego i budował wokół niego kompleksu sportowego. O rezygnacji z finansowania tej szacowanej na 115 mln zł inwestycji zdecydowali miejscy radni.
• Zgodnie z planami, stadion im. Edwarda Szymkowiaka, z którego korzysta Polonia Bytom, miał być gruntownie zmodernizowany.

• Wokół niego miała powstać wielofunkcyjna hala z dwiema taflami lodowiskowymi i basenem do uprawiania piłki wodnej, a zespół boisk treningowych - wyremontowany i rozbudowany.

Jak poinformowano w bytomskim magistracie, radni przyjęli uchwałę, w której wykreślili finansowanie modernizacji stadionu z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Centrum sportu ze zmodernizowanym stadionem to sztandarowy projekt prezydenta Bytomia Damiana Bartyli, który niedawno stracił większość w radzie miasta.

Inwestycję miała realizować miejska spółka - Bytomski Sport. Jej prezes Jakub Snochowski uważa, że decyzja radnych jest nieuzasadniona, typowo polityczna, "dokonana w złości". "Ten obiekt jest miastu potrzebny. Jako prezes spółki jestem przygotowany żeby tę inwestycję rozpocząć i realizować" - powiedział Snochowski.

Podkreślił, że przygotowania do modernizacji stadionu były już zaawansowane - na początku kwietnia otwarto oferty firm, które chciały realizować te prace. Ocenił, że wycofywanie się z inwestycji to działanie na szkodę miasta, które poniosło już spore koszty. Snochowski liczy, że uchwałę radnych zakwestionuje wojewoda, uznając ją za niezgodną z prawem. W przeciwnym razie wszystkie prace związane z inwestycją będę musiały zostać wstrzymane.

Zgodnie z planami, stadion im. Edwarda Szymkowiaka, z którego korzysta Polonia Bytom, miał być gruntownie zmodernizowany. Wokół niego miała powstać wielofunkcyjna hala z dwiema taflami lodowiskowymi i basenem do uprawiania piłki wodnej, a zespół boisk treningowych - wyremontowany i rozbudowany.

Zakończenie budowy kompleksu było planowane na 2019-20 rok. Według szacunków, całkowity koszt inwestycji miał wynieść 115 mln zł netto. Część środków miała pochodzić z kredytu zaciągniętego przez miasto w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Snochowski przekonuje, że wydatki na modernizację byłyby rozłożone na kilka lat.

Głównym zwolennikiem rozbudowy stadionu był prezydent Bartyla, który niedawno stracił większość w radzie miasta. Krytycy wskazywali, że przeżywającego kłopoty finansowe Bytomia nie stać na taką inwestycję oraz że miasto ma zdecydowanie pilniejsze wydatki.

Oponenci Bartyli - który był wieloletnim prezesem klubu Polonia Bytom - zarzucają mu, że preferuje inwestycje w sport kosztem innych dziedzin życia. Media w ostatnim czasie podały dane z nie opublikowanego dotychczas z raportu z audytu firmy doradczej Deloitte w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, który według opozycyjnych radnych świadczy o wyprowadzaniu pieniędzy w tej miejskiej spółki, właśnie m.in. na sport.

Z publikacji medialnych wynika m.in., że w ciągu kilku lat w BPK nastąpił gwałtowny wzrost wydatków na sponsoring sportowy. Pieniądze zasilały m.in. Towarzystwo Miłośników Hokeja i Polonię Bytom. Media przytoczyły ustalenia audytorów, według których w grudniu 2015 r. ówcześni szefowie BPK podpisali umowę z Towarzystwem Miłośników Hokeja na organizację zajęć jazdy na łyżwach dla swoich pracowników, a cenę za jedną godzinę zajęć wyliczono na 3,7 tys. zł. Kwestie poruszone w raporcie wyjaśnia prokuratura.

Prezydent rozesłał mediom oświadczenie, w którym poinformował, że zobowiązał prezesa BPK, by ten zwrócił się do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o możliwość upublicznienia raportu z audytu Deloitte.

"Zależy mi na tym, by wszyscy zainteresowani mieli do niego dostęp. Mam jednak świadomość, że decyzja o upublicznieniu raportu należy do instytucji, które prowadzą postępowania wynikające z treści zleconego przeze mnie audytu" - wskazał Bartyla.

Przedstawiciele lokalnych władz dodają, że władze spółki już wiele miesięcy temu na polecenie prezydenta przekazały do prokuratury treść audytu, a wobec osób odpowiedzialnych za wskazane w dokumencie nieprawidłowości wyciągnięto konsekwencje służbowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Po już do widzenia, 2017-04-30 20:16:26

  Bytom MUEREM za Bartla. ANTYBIEDA, ANTY PANEK, ANTY WOŁOSZ
 • A, 2017-04-28 15:54:15

  Do Kibic: Syneczku piźnij się w łeb...
 • Kibic, 2017-04-28 12:49:51

  Biedowie, Wołoszowie, Panki, Janasy - będziemy wam to pamiętać i podczas wyborów pokażemy wam gdzie wasze miejsce