PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom rozstrzygnął konkurs na pomysły projektów społecznych. Najlepsi autorzy dostaną po 10 tys. zł

  • PAP/AKC    7 maja 2018 - 17:42
Bytom rozstrzygnął konkurs na pomysły projektów społecznych. Najlepsi autorzy dostaną po 10 tys. zł
Samorząd Bytomia przewidział w tym konkursie nagrody po 10 tys. zł brutto dla autorów najlepszych pomysłów - w 10 kategoriach (fot.bytom.pl)

Samorząd Bytomia rozstrzygnął konkurs na pomysły dotyczące innowacyjnych projektów społecznych związanych z rewitalizacją miasta i nagrodził 10 wybranych autorów. Teraz czeka na zgłoszenia potencjalnych realizatorów tych pomysłów.
  • Samorząd Bytomia rozstrzygnął konkurs na pomysły dotyczące innowacyjnych projektów społecznych związanych z rewitalizacją miasta i nagrodził 10 wybranych autorów. Teraz czeka na zgłoszenia potencjalnych realizatorów tych pomysłów.
  • Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe bytomskiego magistratu, wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się: centrum wsparcia dla osób z demencją, wypożyczalnia narzędzi, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia czy ogród sensoryczny - jako miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Samorząd Bytomia przewidział w tym konkursie nagrody po 10 tys. zł brutto dla autorów najlepszych pomysłów - w 10 kategoriach. Pomysły te powinny były odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań. W poniedziałek prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisał umowy ze zwycięzcami, którzy przekazali miastu prawa autorskie do swoich prac.

Do konkursu dopuszczono 38 zgłoszonych projektów. Jak przekazał jeden z członków sądu konkursowego, Grzegorz Baranowski ze stowarzyszenia Bytomska Radość Życia, wybrano prace wpisujące się w założenia programów unijnych, Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ oraz innych miejskich dokumentów.

- Widać, że pomysłodawcy zapoznali się z naszymi dokumentami, bo w uzasadnieniach powoływali się na nie - wskazał Baranowski. Laureaci odnosili się w swoich zgłoszeniach do problemów bezrobocia, starzenia się społeczeństwa czy niewydolności wychowawczej.

Czytaj też: 5 mln zł na pilotaż rewitalizacji w Bytomiu

Jeden z nagrodzonych pomysłów, "Program opieki wytchnieniowej", zakłada kompleksowe całodzienne wsparcie opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Asystenci takich rodzin mieliby odciążać opiekunów w ich od codzienności, a - jeżeli to możliwe - pomagać wracać im na rynek pracy.

Pomysł zaczerpnięty z Francji - "Spółdzielnia CDE" (coopérative pour le développement de l'emploi - spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia) - przewiduje zatrudnienie w niej fachowców oraz osób poszukujących zatrudnienia. Pod okiem specjalistów bezrobotni zdobywaliby nowe doświadczenia przez rok, aby łatwiej potem szukać zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Do realizacji zwycięskich prac ma zmierzać drugi etap konkursu - nabór na realizatora pomysłów innowacyjnych. -  W ramach pilotażu rewitalizacji sporo zadań przejmują organizacje pozarządowe, takie było założenie ówczesnego ministerstwa rozwoju, które finansuje nam projekt pilotażowy - wyjaśniła kierująca Biurem Rewitalizacji i Funduszy Europejskich miasta Izabela Domogała.

Konkurs jest bowiem częścią projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest elementem ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.