PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytomianie apelują o rewitalizację EC Szombierki

  • AW    24 czerwca 2015 - 10:41
Bytomianie apelują o rewitalizację EC Szombierki
28 czerwca w ramach akcji ratowania EC Szombierki odbędzie się koncert (fot: mdm.bytom.pl)

Bytomskie stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców (MdM) zebrało już ponad 5 tys. podpisów w sprawie rewitalizacji zabytkowej EC Szombierki. W niedzielę okazją do poparcia akcji będzie koncert na ul. Rycerskiej.
Bytomska elektrociepłownia jest jednym z bardziej imponujących obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zaprojektowana przez Georga i Emila Zillmannów przypomina wielki ceglany zamek, nad którym górują trzy 120-metrowe kominy.

EC Szombierki niszczeje, gmina wycofała się z przejęcia zabytku

Niestety od momentu sprywatyzowania firmy ZEC Bytom S.A. stopniowo niszczeje. Obecny właściciel chciał przekazać zakład gminie za symboliczne 100 zł. Władze miasta pierwotnie przystały na propozycję, ale po roku wycofały się ze swojej decyzji.

Aby powstrzymać degradację EC Szombierki i znaleźć dla niej nową funkcję, MDM wystosowało petycję (zamieszczamy ją w dziale Multimedia) do zarządu koncernu Fortum oraz samorządów miasta i województwa. Apeluja m. in. o wykonanie 
badań 
dotyczących 
możliwych 
do
 wykreowania 
nowych 
funkcji
 dla 
tego 
obiektu 
i
 kosztów 
z 
tym 
związanych, o
 ponowną 
dostępność
 obiektu 
dla 
zwiedzających oraz 
rozpoczęcie 
szczerej 
debaty
 nad 
przyszłością
 EC
Szombierki.

W ciągu zaledwie kilku tygodni stowarzyszenie zebrało ponad pięć tysięcy podpisów. Największego poparcia udzielili miłośnicy zabytków techniki podczas niedawnej Industriady, którzy są najbardziej świadomi walorów bytomskiej elektrociepłowni. W tym tygodniu na prośbę internautów uruchomiono również elektroniczną wersję petycji.

MDM zamierza zakończyć zbiórkę podpisów na początku lipca. W najbliższą niedzielę (28 czerwca) o godz.18 na deptaku na ulicy Rycerskiej odbędzie się koncert dla EC Szombierki. Wystąpi bluesowy zespół Incluz oraz hiphopowy skład Enigma/Reprezentant, a na ulicy pojawi się specjalny zwój papieru, na którym każdy będzie mógł zapisać swój pomysł na wykorzystanie zabytku. Za pomocą tej imprezy stowarzyszenie chce promować ideę rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni i zaangażować mieszkańców do wspólnego działania w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Robert Białas,koordynator, 2015-06-24 22:21:16

    Stowarzyszenie MDM Miasto dla Mieszkańców, zebrało już ponad 6100 podpisów. Co dziennie ludzie angażują się w akcję i przynoszą do wskazanych restauracji i barów podpisane petycje. Jedni przynoszą po 2-3 podpisy, a inni nawet po 70 i po 140 (tak jak miało to miejsce wczoraj 23 czerwca). ...  rozwiń