PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytomianie zaplanują swoją przestrzeń

  • AT    2 grudnia 2014 - 14:41
Bytomianie zaplanują swoją przestrzeń

Bytom (fot.wikipedia.org/Yarl)

Pierwsze na Górnym Śląsku i drugie w Polsce warsztaty planowania przestrzennego metodą „Planning for Real” odbędą się 7 grudnia w Bytomiu. Mieszkańcy kilku ulic będą na specjalnej makiecie nanosić uwagi dotyczące swojego otoczenia.
Warsztaty planowania przestrzennego prowadzone będą z udziałem mieszkańców ulic: Wallisa, Rejtana, Myśliwca, Orzeszkowej, Pilotów, Pułaskiego i Malczewskiego. Każdy może przyjść, powiedzieć co mu się w najbliższym otoczeniu podoba, a co chciałby zmienić. Uwagi zostaną umieszczone na specjalnej makiecie, którą na tę okazję  przygotowywali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7.

Organizatorzy warsztatów spodziewają się, że problemy będą dotyczyły codziennego życia, funkcjonowania we wspólnocie czy estetyki miejsca objętego warsztatami. Ale – jak podkreślają – chodzi przede wszystkim o to, by o tych problemach rozmawiać i wspólnie wypracowywać rozwiązania.

W przyszłym roku planujemy przystąpić do rozpoczęcia prac projektowych nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w rejonie Śródmieścia, dlatego opinie mieszkańców będą dla nas bardzo ważne przy ich sporządzaniu – mówi Jarosław Mach z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Poza tym, wszystkie zgłaszane uwagi przekażemy odpowiednim jednostkom miejskim. Doświadczenia zebrane podczas warsztatów chcemy regularnie wykorzystywać przy konsultacjach społecznych w trakcie sporządzania planów miejscowych w innych częściach miasta.

Metoda „Planning for Real”, od 1977 roku stosowana jest w Wielkiej Brytanii. Polega na działaniu w porozumieniu lokalnych władz, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców danej dzielnicy. Prowadzi się ją przede wszystkim na małych obszarach.

Warsztaty w Bytomiu odbędą się w niedzielę, 7 grudnia, od 10.00 do 16.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Siemiradzkiego 9.

Na spotkanie zaprasza Stowarzyszenie Urbanistów Polskich, Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych i Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bytomiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.