PARTNER PORTALU
  • BGK

Cała Polska buduje filharmonie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 marca 2011 - 08:21
Cała Polska buduje filharmonie

Sale koncertowe powstają w kilku miastach. Ich władze przekonują, że nie tylko o prestiż tu chodzi.
Nowoczesna bryła zaprojektowana przez hiszpańskich architektów, pięć kondygnacji, sale mieszczące łącznie 1200 osób, a wszystko za blisko 100 mln zł, w połowie pozyskanych z Unii Europejskiej – Szczecin buduje nową siedzibę dla filharmonii. Jak zapewniają władze miasta, będzie to najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce – pisze „Rzeczpospolita”.

Na początku marca prezydent Szczecina Piotr Krzystek (zobacz jego notowania) podpisał umowę z wykonawcą. Budowa powinna zostać sfinalizowana w połowie 2013 r.

Szczecin nie jest wyjątkiem. W polskich miastach filharmonie wyrastają niczym grzyby po deszczu. Siedem lat temu nowoczesnego gmachu doczekała się Filharmonia Zielonogórska. Stara sala koncertowa może pomieścić 200 osób, nowa – 400.

Wkrótce filharmonię – pierwszą w swej historii – będzie miał sąsiedni Gorzów Wielkopolski. Miasto nie tylko wznosi gmach, ale i od podstaw utworzyło zespół. Koszt samej tylko siedziby to 130 mln zł.

Na początku przyszłego roku powinna się zakończyć budowa Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, które obejmie Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Sale koncertowe pomieszczą 1,5 tysiąca widzów, wewnątrz znajdzie się też ogromna obrotowa scena, a architektura samego gmachu w oryginalny sposób ma współgrać z otaczającą go roślinnością. Koszt – 220 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu województwa, Unii Europejskiej i Ministerstwa Kultury.

Nowoczesne siedziby wkrótce będą miały także filharmonie w Olsztynie, Koszalinie, Kielcach – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.