PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA sprawdza rewitalizację w Olsztynie

  • PAP    16 grudnia 2011 - 12:50
CBA sprawdza rewitalizację w Olsztynie

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza program rewitalizacji olsztyńskiej starówki i śródmieścia.
Program ten realizowany jest przy wsparciu unijnych pieniędzy przez miejską jednostkę – Zarząd Dróg i Mostów.

Rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński powiedział, że agenci zapoznali się z pewnymi dokumentami Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta). Nie podał, jakiego rodzaju dokumenty interesowały CBA, ani jak długo potrwa ich analiza. „Na weryfikację dokumentów nie mamy zakreślonych terminów” – podkreślił Dobrzyński.

Rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie Paweł Pliszka poinformował, że „CBA nie prowadzi żadnego postępowania kontrolnego (...), a Agencja zwróciła się jedynie o umożliwienie wglądu w dokumentację dotyczącą inwestycji pod nazwą Program rewitalizacji obszaru Starego Miasta i Śródmieścia w Olsztynie”. Zarząd Dróg i Mostów odpowiada za realizację tego programu.

Na program rewitalizacji obszaru Starego Miasta i Śródmieścia w Olsztynie składają się trzy zadania: przebudowa Placu Jana Pawła II w Olsztynie (tj. plac przed wejściem do ratusza), rewitalizacja obszaru pomiędzy Starym Miastem a ratuszem oraz przebudowa Placu Solidarności przy ul. Piłsudskiego.

Przebudowa placów Jana Pawła II i Solidarności wzbudzają w Olsztynie wiele kontrowersji z uwagi na wygląd – wielu nie podoba się ich „zabetonowanie”. Sprzeciw opinii publicznej budzą m.in. nowoczesne latarnie zainstalowane pod secesyjnym ratuszem, które ze względu na kształt powszechnie określane są jako „świecące pały”.

Wygląd zmodernizowanego placu Solidarności także budzi kontrowersje, w lokalnej prasie niepochlebnie wypowiadali się o nim nawet sami projektanci, którzy skarżyli się na kiepską jakość wykonania robót.

Wartość program rewitalizacji obszaru Starego Miasta i Śródmieścia w Olsztynie wyceniona jest na 9,6 mln zł, 70 proc. tej sumy to dofinansowanie z UE. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • omeg, 2011-12-16 18:47:28

    Ratusz zostal wybudowany w stylu holenderskiego neorenesansu. Stojace przy ratuszu latarnie musza swym wygladem do tego stylu nawiazywac. A plac Solidarnosci? No coz, widocznie Solidarnosc musi miec swoj okazaly grobowiec w centrum Olsztyna. To moze smutne, ale prawdziwe. Wedlug mnie, olsztyniaka z ...urodzenia, te paly i plac przed ratuszem oraz grobowiec Solidarnosci to zwykla rozrzutnosc i skutek braku rozumienia estetyki przestrzeni miejskiej.  rozwiń