PARTNER PORTALU
 • BGK

CBA zatrzymano b. komendanta straży pożarnej w Mysłowicach. Poszło o budowę nowej siedziby PSP

 • PAP/MIW    11 kwietnia 2018 - 13:17
CBA zatrzymano b. komendanta straży pożarnej w Mysłowicach. Poszło o budowę nowej siedziby PSP
Prowadzone przez CBA śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy różnych inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku, finansowanych ze środków publicznych i europejskich. (fot. mat. CBA)

CBA zatrzymało byłego komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach oraz członka komisji przetargowej pod zarzutem nieprawidłowości w procesie przetargowym na budowę nowej komendy straży w tym mieście.
 • Budowa nowej siedziby komendy i jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Mysłowicach rozpoczęła się w lutym 2014 r. Zakończyła natomiast w czerwcu 2017 r. 
 • Gros prac związanych m.in. z projektami obiektu oraz przygotowaniem warunków zamówienia wykonywały firmy powiązane z jedną osobą prowadzącą szereg działalności gospodarczych - wskazuje CBA.
 • Prowadzone przez CBA śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy różnych inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku, finansowanych ze środków publicznych i europejskich.

Jak poinformował w środę (11.04) Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura, zatrzymani przez agentów z Katowic mężczyźni byli odpowiedzialni za przygotowanie i realizację przetargów na budowę nowej siedziby straży. Członek komisji przetargowej to ekspert spoza straży pożarnej. Obaj zostali doprowadzeni do siedziby śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, która nadzoruje prowadzone przez CBA śledztwo.

- Usłyszeli zarzuty dotyczące tzw. zakłócania przetargu publicznego oraz składania fałszywych oświadczeń w toku procedury przetargowej. Były komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej usłyszał również zarzuty przekroczenia uprawnień/niedopełnienia obowiązków w związku z pełnioną funkcją publiczną w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla firmy, na rzecz której został rozstrzygnięty przetarg - poinformował Kaczorek.

Budowa nowej siedziby komendy i jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Mysłowicach rozpoczęła się w lutym 2014 r. Chodziło nie tylko o poprawę warunków lokalowych, lecz także o wyprowadzenie jednostki poza ścisłe centrum miasta, by umożliwić lepszy dojazd. Działkę pod nowy obiekt pozyskano od Urzędu Miasta Mysłowice. Budowę komendy zakończono w czerwcu 2017 r., a jej użytkowanie rozpoczęto w lipcu 2017 roku. Symbolicznego otwarcia dokonano w lutym br.

Prowadzone przez CBA śledztwo ma jednak szerszy zakres - dotyczy nieprawidłowości przy różnych inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku, finansowanych ze środków publicznych i europejskich.

- Już wcześniej zostały zrealizowane wątki tego śledztwa CBA, dotyczące wyłudzenia środków z programu "Jessica" zarządzanego przez bank na realizację prywatnej inwestycji w Katowicach oraz budowę nowej siedziby miejskiej jednostki PSP na Śląsku - przypomniał Kaczorek.

W czerwcu ubiegłego roku agenci CBA zatrzymali cztery osoby powiązane z wykonawcą inwestycji - firmą budowlaną i osobę, która odpowiadała z ramienia banku za prawidłowy nadzór nad realizacją inwestycji i wydatkowaniem środków publicznych.

- Wg ustaleń śledczych, w trakcie reindustrializacji oficyny w centrum Katowic posłużono się nierzetelną dokumentacją finansowo-księgową oraz dokumentacją fotograficzną, która poświadczała nieprawdę, a którą przedłożono w banku. Wartość tej inwestycji wynosiła ok. 5,5 mln zł, a środki na realizację przedsięwzięcia zostały częściowo uzyskane z programu operacyjnego "Jessica" - podało CBA.

Jednym z badanych wątków są nieprawidłowości przy budowie nowej siedziby komendy miejskiej straży pożarnej w Mysłowicach za 17,5 mln zł, gdzie główny wykonawca został wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego.

- Gros prac związanych m.in. z projektami obiektu oraz przygotowaniem warunków zamówienia wykonywały firmy powiązane z jedną osobą prowadzącą szereg działalności gospodarczych. Usiłowano także "kamuflować" przy tym faktycznych dostawców materiałów na tę inwestycję, by w rzeczywistości ukryć ich powiązania" - wskazał Kaczorek.

Pięciu zatrzymanym już wcześniej w tym wątku osobom zostały przedstawione w prokuraturze zarzuty oszustwa gospodarczego, fałszowania dokumentów i poświadczenia nieprawdy. Sprawa jest w toku, niewykluczone kolejne realizacje - podaje Biuro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.