PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA zbada zawiadomienie dot. planu dla Śródmieścia Warszawy

  • PAP/PSZ    24 listopada 2017 - 13:10
CBA zbada zawiadomienie dot. planu dla Śródmieścia Warszawy
CBA zajmie się zawiadomieniem Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadzi analizę przedkontrolną zawiadomienia dotyczącego zmian w planie zagospodarowania przestrzennego stołecznego Śródmieścia, gdzie ma powstać wieżowiec Roma Tower - poinformował wydział komunikacji społecznej Biura.
W czwartek Jan Śpiewak, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, poinformował poprzez Twittera, że zwrócił się w tej sprawie do CBA. Pytany o to Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA poinformował, że takie zawiadomienie wpłynęło i zostanie poddane analizie przedkontrolnej.

Zaznaczył, że zgodnie z procedurą dopiero po tej analizie podjęta zostanie decyzja o dalszych czynnościach - czy zostanie podjęta ewentualna kontrola, czy nie.

Śpiewak podkreślał, że zwrócił się do CBA, ponieważ w ocenie Stowarzyszenia "istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przy uchwalaniu tego planu doszło do korupcji". "Nasza opinia jest oparta na tym, że ten plan zakłada budowę nadbudów i zabudowy działek tam, gdzie osoby związane z procederem dzikiej reprywatyzacji przejmowały budynki" - powiedział.

Dodał, że wątpliwości Stowarzyszenia budzi też fakt, że "plan tworzy się pod konkretnych deweloperów, mimo sprzeciwu stołecznego konserwatora zabytków, Towarzystwa Urbanistów Polskich i tysięcy mieszkańców".

"Pomimo, że jest sprzeczny z dokumentami strategicznymi miasta. Pytanie dlaczego w takiej sytuacji, przy takim oprotestowaniu i krytyce, plan który zawiera tyle błędów się uchwala" - dodał Śpiewak.

Plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego i rejonu ulicy Poznańskiej umożliwia m.in. powstanie przy udziale dewelopera na działce archidiecezji warszawskiej wysokiego na 170 metrów wieżowca Roma Tower, który ma stanąć u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Pozostałe cztery budynki mogłyby mieć wysokość od 160 do 235 metrów wysokości. Plan został we wrześniu pozytywnie zaopiniowany przez radnych Śródmieścia, a w czwartek opiniować go będzie komisja ładu przestrzennego Rady Warszawy.

Do prokuratury zawiadomienie w sprawie planu złożyło Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.