PARTNER PORTALU
  • BGK

Cele zrealizowane 500 dni przed Euro

  • PAP    24 stycznia 2011 - 05:55
Cele zrealizowane 500 dni przed Euro

Główne cele, dotyczące organizacji EURO 2012, udało nam się zrealizować - powiedział premier Donald Tusk w poniedziałek w Gdańsku. Jak podkreślił, kluczowe jest to, co zostanie do dyspozycji Polaków po mistrzostwach.
ZAKTUALIZOWANE. Jak mówił premier, w mistrzostwa jest zaangażowany osobiście. - Wszyscy znacie moją fascynację futbolem, dość typową, przynajmniej dla męskiej części polskiej publiczności - podkreślił.

Premier mówił m.in. o inwestycjach, które towarzyszą tym bezpośrednio związanym z EURO 2012. - Tak jak tu, w Gdańsku, (...) gdzie wspólną decyzją razem z samorządem, panem prezydentem miasta podjęto wysiłki na rzecz rewitalizacji otoczenia stadionu. Ta dzielnica, w której stadion się znajduje podlega takiej rewitalizacji, zarówno z korzyścią dla tej części miasta, jak i dla jego mieszkańców - powiedział

Na 500 dni przed mistrzostwami ponad 80 proc. kluczowych inwestycji infrastrukturalnych znajduje się w zaawansowanej fazie realizacji. Tusk skomentował też postęp prac przy budowie PGE Arena.

- To nie jest jakiś szczególny etap budowy. Szczególny będzie kwiecień, kiedy stadion zostanie ukończony i odbędzie się pierwszy mecz. Na 500 dni przed Euro 2012 wiemy, że Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce i żadna inwestycja z tych kluczowych nie została zmarnowana. Nie ma żadnych opóźnień w tak kluczowych kwestiach jak stadiony i lotniska – mówił szef rządu.

Premier Donald Tusk zapowiedział też, że w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w Polsce w 2012 roku spodziewane jest stworzenie ponad 30 tys. nowych miejsc pracy. Zapewnił, że jeśli chodzi o budowę lotnisk i stadionów nie ma opóźnień. 

-----------------

Wcześniej dowiedzieliśmy się że, w związku z EURO 2012 na terenie całego kraju powstanie 81 kluczowych inwestycji, których wartość przekroczy 88 mld zł. Budowane są nowe stadiony, odcinki autostrad, rozbudowywane są regionalne porty lotnicze, budowane lub modernizowane są dworce kolejowe.

Realizacja najważnieszych inwestycji:

Stadion Miejski w Poznaniu - oddany do użytku we wrześniu 2010 r. Może pomieścić maksymalnie 43 tys. widzów.

PGE Arena Gdańsk - na stadionie trwają prace montażowe i wykończeniowe. Budowa ma zakończyć się w kwietniu 2011 r. Stadion zostanie oddany do użytku w czerwcu 2011 r. PGE Arena Gdańsk przewidziana jest na 41 tys. kibiców. Powierzchnia komercyjna stadionu to 17 tys. m2.

Stadion Narodowy w Warszawie - na początku stycznia na stadionie zakończono montaż konstrukcji dachu, czyli operację "big lift". Teraz, trwają przygotowania do montażu konstrukcji pod elewację aluminiową oraz łuków podtrzymujących dach. Wykonywane są posadzki betonowe i kamienne na najniższej kondygnacji i prace instalacyjne wewnątrz obiektu. Budowa stadionu zakończy się w czerwcu 2011 r. Uroczystość otwarcia planowana jest na lipiec 2011 r., a na wrzesień 2011 r. mecz towarzyski Polska - Niemcy. Rozgrywki będzie mogło oglądać 55 tys. widzów. Powierzchnia komercyjna obiektu to 27,5 tys m2.

Stadion Miejski we Wrocławiu - na stadionie rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej dachu i elewacji. Trwają też prace instalacyjne wewnątrz obiektu. Uroczyste otwarcie planowane jest na październik 2011 r. Stadion pomieści 43 tys. osób. Jego powierzchnia komercyjna to 12,5 tys. m kw.

Lotnisko we Wrocławiu - port lotniczy wzbogaci się o nową płytę postojową oraz terminal pasażerski. Na terminalu trwają już prace wykończeniowe. Planuje się, że budowa zakończy się w II kwartale bieżącego roku. W lutym 2011 r. rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy płyty postojowej. Roboty potrwają do grudnia 2011 r. Koszt rozbudowy lotniska wynosi 425 mln zł. Po rozbudowie liczba operacji na godzinę zwiększy się dwukrotnie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.