Centra kongresowe sposobem na promocję

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita/PAP/JL/AP
  • 07-03-2011
  • drukuj
Samorządy liczą, że ich ośrodki będą na siebie zarabiać, choć milionowe nakłady raczej się nie zwrócą.
Centra kongresowe sposobem na promocję

Centrum kongresowe kojarzy się raczej z działalnością komercyjną. Organizacja konferencji i różnego rodzaju spotkań to np. spora część przychodów hoteli. Mimo to dzisiaj w Polsce w centra inwestują przede wszystkim samorządy – podaje „Rzeczpospolita”.

To normalna praktyka. Zdecydowana większość takich obiektów na świecie jest finansowana lub w znaczącym stopniu współfinansowana ze środków publicznych – rządowych bądź samorządowych.

W Krakowie budowa Centrum Kongresowego uszyła pod koniec ubiegłego roku. Koszt – 360 mln zł, z czego ok. 83 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych.

W Katowicach trwa przetarg na wybór wykonawcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego (stanie obok Spodka). Całość inwestycji została oszacowana na ok. 303 mln zł, z czego UE dołożyć ma aż 176 mln zł.

Opole buduje Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne za ok. 25 mln zł, z czego ok. 46 proc. pokryją fundusze z UE. Opolski ośrodek przez pierwsze pięć lat (zgodnie z wymogami UE) będzie obsługiwać tylko biznes, potem nastąpić ma otwarcie na wydarzenia kulturalne, artystyczne, sportowe.

Choć miejskie inwestycje w ośrodki kongresowe zapewne nigdy się nie zwrócą, powinny zarabiać na siebie na bieżącej działalności. W Katowicach zarządzaniem MCK ma się zajmować prywatna firma wybrana w trwającym właśnie konkursie.

Zupełnie inny model zarządzania Centrum Kongresowym wybrał Kraków. Operatorem będzie miejska jednostka – Krakowskie Biuro Festiwalowe. Choć nie liczy na bezpośrednie zyski, miejski budżet nie powinien dokładać do interesu. Z kolei we Wrocławiu organizowaniem wydarzeń zajmować się będzie Hala Stulecia, a dokładniej – Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gratulacje, kolejne instytucje do zagospodarowania przez morze biurokratów. Jak brak sukcesów w gospodarowaniu, to jakieś pseudoinstytucje...

bolo, 2011-03-07 11:20:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE