PARTNER PORTALU
  • BGK

Centralny Port Lotniczy "zamknie" lotniska w Warszawie, Łodzi i Radomiu

  • Agnieszka Widera    17 maja 2017 - 11:38
Centralny Port Lotniczy "zamknie" lotniska w Warszawie, Łodzi i Radomiu
Zdaniem Jana Pamuły, byłego szefa lotniska w Krakowie Balicach, po powstaniu CPL zamknięciu musi ulec warszawskie lotnisko Okęcie, a także lotniska w Łodzi i w Radomiu (fot.:lotnisko-chopina.pl)

Centralny Port Lotniczy to dobry pomysł, ale powinien być perfekcyjnie przygotowany - mówi Jan Pamuła, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, były wieloletni prezes lotniska w Balicach, z którym rozmawialiśmy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jego zdaniem taka inwestycja osłabi jednak inne lotniska w kraju, a niektóre trzeba będzie zamknąć.
Temat budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL) choć nie nowy, teraz nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, zarówno CPL, jak i lokalne lotniska będą tworzyły wspólny system, który wzajemnie będzie się wspierał, a niekoniecznie konkurował.

Nie wszyscy podzielają tę opinię.

– Jeśli ten port byłby perfekcyjnie przygotowany i zrealizowany, to na pewno taka inwestycja dla rozwoju Polski jest potrzebna, ale dla niektórych portów regionalnych oznaczać będzie osłabienie ich pozycji – twierdzi Jan Pamuła, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, były wieloletni prezes lotniska w Balicach.

Jego zdaniem zamknięciu musi ulec warszawskie lotnisko Okęcie, a także lotniska w Łodzi i w Radomiu. Problemy będą miały, w jego ocenie, też lotniska w Katowicach i w Poznaniu.

- Pozostałe lotniska będą wolniej się rozwijać, czy nawet „zwijać” w pewnym segmencie rynku – dodaje Pamuła. – Biznes jest konkurencją - stwierdza.

Samą ideę budowy CPL prezes MARR ocenia pozytywnie, ale przestrzega też przed wielkimi kosztami, jak to miało miejsce w przypadku berlińskiego portu lotniczego, który od 6 lat jest otwierany.

Cała rozmowa w wideo poniżej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.