PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstało na Mazowszu

  • pt    13 listopada 2015 - 08:58
Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstało na Mazowszu

Adam Struzik w ITME - fot.itm.edu.pl

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie prowadzić swoje badania w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w urządzenia światowej klasy. Właśnie został otwarty etap I Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa m.in. dzięki przyznanej przez samorząd województwa mazowieckiego unijnej dotacji w wysokości 36 mln zł.
Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstaje na terenie Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Etap I jest częścią ogromnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu budowę innowacyjnego kompleksu naukowo-badawczego w dziedzinie nanotechnologii.

Grafen czyli zaawansowane technologie

Będą tu prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem, jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

– Grafen to materiał przyszłości. Prace nad nim prowadzone są w tej chwili na całym świecie. Myślę, że sprzęt i aparatura, które znajdują się w otwartym dziś Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii, dają szansę na to, żeby Mazowsze w tym bardzo konkurencyjnym projekcie stało się liderem. Teraz jest czas na to, żeby zacieśnić współpracę między światem nauki a światem produkcji – powiedział podczas uroczystości marszałek Adam Struzik.

W ITME prowadzi się już intensywne prace nad grafenem, które zmierzają do zastosowania tego fascynującego materiału w produktach komercyjnych z dziedziny elektroniki, inżynierii materiałowej oraz medycyny.

ITME uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach skupionych na wykorzystaniu wytwarzanego w instytucie grafenu. Wysoka jakość prowadzonych badań, oryginalne opracowania, nowe zgłoszenia patentowe, rozwój aparatury możliwy dzięki otwartemu właśnie Centrum tworzą warunki do szerokiej współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

 \Budowa Centrum została podzielona na etapy. Zakończono pierwszy z nich, w ramach którego powstały nowe oraz zmodernizowano już istniejące w ITME laboratoria.

Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

Pieniądze z RPO

Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. W przyszłości, w ramach kolejnego etapu, powstanie nowy budynek laboratoryjny.

Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.