PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum historii także dla kibiców

  • PAP    21 lutego 2011 - 15:49

Rozpoczęła się budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego jednej z inwestycji związanej z przygotowaniami do Euro 2012.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Poznania, która w nowoczesny sposób będzie prezentowała 1000 lat historii najstarszej części miasta, gdzie kształtowały się zręby państwowości i chrześcijaństwa w Polsce.

- Pierwszy etap prac związany jest z posadowieniem pośrednim budynku na palach. Trwa przetarg na generalnego wykonawcę budynku oraz prace nad ekspozycją - informuje Rafał Łopka z biura prasowego Urzędu Miasta w Poznaniu.

Ekspozycja prezentowana w Centrum pozwoli zrozumieć turystom ponad 1000-letnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu kształtowania się państwa chrześcijaństwa w Polsce. Całość będzie bazować na innowacyjnych multimedialnych technikach ekspozycyjnych.

Inwestycja będzie kosztować 98,8 mln złotych. Projekt jest dofinansowany w 60 proc. z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" . Projekt realizowany jest w ramach specustawy znajduje się na liście przedsięwzięć Euro 2012.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu zostanie otwarte w maju 2012 roku, tak, aby mogli je obejrzeć kibice Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach Katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.