PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum im. ks. Jerzego Popiełuszko

  • pap    15 października 2013 - 19:00
Centrum im. ks. Jerzego Popiełuszko

Kamień węgielny pod budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki wmurowano we wtorek w Górsku koło Torunia, gdzie kapłan został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 19 października minie 29 lat od jego porwania.




 W pobliżu Górska, przy szosie Bydgoszcz-Toruń, 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW, przebranych w mundury Wydziału Ruchu Drogowego MO. 30 października władze PRL oficjalnie przyznały, że kapłan został zamordowany.

Lokalne obchody rocznicy tych wydarzeń rozpoczęła we wtorek modlitwa przy krzyżu w miejscu uprowadzenia. Następnie procesja z relikwiami błogosławionego przeszła do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się msza święta, a po niej nastąpiło poświęcenie placu pod budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz wmurowanie kamienia węgielnego.

"To centrum będzie elementem szlaku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który zaczyna się w Bydgoszczy, ma przystanek w Górsku - miejscu uprowadzenia - i kończy się w miejscu odnalezienia ciała ks. Jerzego przy tamie we Włocławku. To miejsce będzie szczególne ze względu na adresatów, czyli młodzież, która ma uczestniczyć w poznawaniu historii" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W planach jest wybudowanie w Górsku multimedialnego muzeum, sali kinowo-konferencyjnej i pomieszczeń wykładowych oraz miejsc noclegowych dla grup zorganizowanych. Centrum już funkcjonuje, organizując m.in. adresowane do młodzieży konkursy wiedzy o wielkich Polakach.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku kapłan był torturowany, skrępowany i wieziony w bagażniku, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (1)

  • ziuta, 2013-11-01 12:38:49

    Wolałabym, aby powstało centrum zdrowego rozsądku, niż kolejny katolicki gniot, który jak wszystko katolickie, nie jest w stanie zadbać o wychowanie młodzieży z właściwym podejściem do etyki i empatii.