PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum innowacyjności dla przedsiębiorców

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    14 września 2011 - 10:30
Centrum innowacyjności dla przedsiębiorców

Bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy modernizuje swoją infrastrukturę, tworząc i wyposażając Regionalne Centrum Innowacyjności.
Kosztem ponad 57 milionów złotych w Bydgoszczy powstają laboratoria badawcze na miarę XXI wieku. Ponad 40 milionów z tej kwoty stanowi wsparcie z Regionalnego Programu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie realizowany jest drugi etap inwestycji.

– Rezultaty przeprowadzonych w tych laboratoriach badań i zdobyta wiedza naukowa będą cennym wsparciem dla gospodarki naszego regionu. Pieniądze które otrzymał Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wzmocnią potencjał badawczy bydgoskiego ośrodka i pozwolą na prowadzenie specjalistycznych badań w zakresie nauk ścisłych na najwyższym poziomie – mówi marszałek Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

Do końca 2011 roku zaplanowano modernizację i adaptację oraz wyposażenie laboratoriów na siedmiu wydziałach. Przez cały czas przygotowywane są kolejne przetargi, które wyłonią wykonawców kolejnych modernizacji oraz dostawców wyposażenia.

Jedną z jednostek utworzonych w ramach Regionalnego Centrum Innowacyjności, jest Centrum Badania Żywności i Urządzeń Przemysłu Spożywczego. Centrum jest częścią Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, oficjalne otwarcie odbyło się w maju tego roku. W uroczystości uczestniczył niezwykły gość, prof. dr hab. Gerhard Ertl, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w 2007 roku.

Nowa jednostka powstała, aby wspomóc przedsiębiorców z naszego województwa, działających w branży spożywczej. Oprócz badań składu żywności, centrum oferuje pomoc przy tworzeniu i opracowaniu nowych linii technologicznych i projektowaniu urządzeń przemysłu spożywczego. W ramach budowy Regionalnego Centrum Innowacyjności bydgoski uniwersytet wzbogaci się o 28 specjalistycznych Regionalnych Laboratoriów Badawczych na wszystkich wydziałach.

Będą w nich prowadzone badania w dziedzinie nauk technicznych i przyrodniczych. Przedsięwzięcie przewiduje też zakup wyposażenia do zmodernizowanych pracowni. Lista zakupów liczy w sumie ponad 800 pozycji! Zarząd województwa uznał II etap utworzenia Regionalnego Centrum Innowacyjności za przedsięwzięcie o strategicznym znaczeniu dla regionu, umieszczając je na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dzięki powstałej sieci laboratoriów Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, jedyna uczelnia techniczna w regionie, będzie miał duży wkład w rozwój innowacyjny przedsiębiorstw i może stać się zapleczem naukowo-badawczym dla wielu firm w województwie.

Stworzy to warunki dla sprawnego transferu wiedzy i doświadczeń ze sfery badań do praktycznych zastosowań oraz zwiększy efektywność współpracy świata nauki i biznesu.

Fakt stworzenia w Bydgoszczy Regionalnego Centrum innowacyjności doceniło środowisko naukowe, przyznając w dowód uznania Uniwersytetowi Technologiczno-Przyrodniczemu tytuł ,,Uczelni Liderów”. Wyróżnienie jest nadawane uczelniom dbającym o edukację praktyczną studentów i kształcącym absolwentów na potrzeby rynku pracy tak, aby w przyszłości odnosili sukcesy zawodowe.

Za wkład w utworzenie RCI rektor uczelni Antoni Bukaluk, otrzymał w tymże konkursie statuetkę ,,Aurea Praxis”. Nagrodzono nią dotychczas jedynie trzech rektorów uczelni wyższych w Polsce.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.