Centrum Kultury za 11,5 mln zł

Nowoczesną architekturę z elementami socrealizmu będzie łączyć Centrum Kultury w Świdniku koło Lublina, które ma być zbudowane do końca przyszłego roku. Jego budowa pochłonie 11,5 mln zł.
Centrum Kultury za 11,5 mln zł

Przetarg na budowę Centrum Kultury wygrał Mostostal Warszawa. Firma wejdzie na plac budowy 1 marca - poinformował w poniedziałek sekretarz Urzędu Miasta w Świdniku Artur Soboń.

Wybudowany zostanie nowoczesny budynek, który będzie stanowił jedną całość z istniejącym kinem "Lot". Kino będzie gruntownie zmodernizowane, ale z zachowaniem jego bryły i elementów charakterystycznych dla architektury z lat 60-tych ubiegłego wieku. "Zachowana zostanie między innymi socrealistyczna mozaika na frontonie kina, chcemy łączyć nowoczesność z historią" - podkreślił Soboń.

Koszty inwestycji bierze na siebie samorząd Świdnika. Miasto stara się jednak o dofinansowanie w wysokości 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego do remontu budynku kina.

Łącznie Centrum będzie miało ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W budynku kina będzie sala widowiskowo-kinowa na blisko 350 miejsc, a w nowym budynku - kameralna sala teatralna licząca niespełna 200 miejsc. Dogodne pomieszczenia znajdą tu wszystkie pracownie, kluby i stowarzyszenia prowadzące rozmaitą działalność kulturalną. W przyszłym roku miasto planuje ogłoszenie odrębnego przetargu na wyposażenie Centrum, na które przeznaczono 3 mln zł.

Świdnik rozwinął się w okresie PRL jako przyfabryczne miasto, znane głównie z produkcji śmigłowców, a niegdyś także motocykli. Obecnie liczy około 40 tys. mieszkańców. Miejski ośrodek kultury mieści się dotychczas w trzech miejscach; w zajęciach i imprezach, które organizuje uczestniczy miesięcznie około 1,5 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE