PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Kultury za 11,5 mln zł

  • PAP    7 lutego 2011 - 17:47
Centrum Kultury za 11,5 mln zł

Nowoczesną architekturę z elementami socrealizmu będzie łączyć Centrum Kultury w Świdniku koło Lublina, które ma być zbudowane do końca przyszłego roku. Jego budowa pochłonie 11,5 mln zł.
Przetarg na budowę Centrum Kultury wygrał Mostostal Warszawa. Firma wejdzie na plac budowy 1 marca - poinformował w poniedziałek sekretarz Urzędu Miasta w Świdniku Artur Soboń.

Wybudowany zostanie nowoczesny budynek, który będzie stanowił jedną całość z istniejącym kinem "Lot". Kino będzie gruntownie zmodernizowane, ale z zachowaniem jego bryły i elementów charakterystycznych dla architektury z lat 60-tych ubiegłego wieku. "Zachowana zostanie między innymi socrealistyczna mozaika na frontonie kina, chcemy łączyć nowoczesność z historią" - podkreślił Soboń.

Koszty inwestycji bierze na siebie samorząd Świdnika. Miasto stara się jednak o dofinansowanie w wysokości 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego do remontu budynku kina.

Łącznie Centrum będzie miało ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W budynku kina będzie sala widowiskowo-kinowa na blisko 350 miejsc, a w nowym budynku - kameralna sala teatralna licząca niespełna 200 miejsc. Dogodne pomieszczenia znajdą tu wszystkie pracownie, kluby i stowarzyszenia prowadzące rozmaitą działalność kulturalną. W przyszłym roku miasto planuje ogłoszenie odrębnego przetargu na wyposażenie Centrum, na które przeznaczono 3 mln zł.

Świdnik rozwinął się w okresie PRL jako przyfabryczne miasto, znane głównie z produkcji śmigłowców, a niegdyś także motocykli. Obecnie liczy około 40 tys. mieszkańców. Miejski ośrodek kultury mieści się dotychczas w trzech miejscach; w zajęciach i imprezach, które organizuje uczestniczy miesięcznie około 1,5 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.