PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum promieniowania pod Wawelem

  • GK    28 marca 2011 - 08:51
Centrum promieniowania pod Wawelem

Uniwersytet Jagielloński podpisał z Alpine Construction Polska umowę na zaprojektowanie i budowę Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego, czyli synchrotronu.
Synchrotron powstanie na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Inwestycję wartą ponad 140 mln zł współfinansuje Unia Europejska z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planowany termin ukończenia budowy i uruchomienia synchrotronu to rok 2014.

Synchrotron jest uniwersalnym urządzeniem badawczym, które stwarza szerokie możliwości dla rozwoju wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych. Dzięki niemu naukowcy i studenci będą mieli lepsze warunki do prowadzenia w Polsce zaawansowanych prac badawczych na światowym poziomie.

Pomysł na budowę synchrotronu narodził się wśród krakowskich naukowców w 1998 r. Na świecie podobnych urządzeń jest kilkadziesiąt, najwięcej w Japonii, Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. Służą one badaniom cząsteczek elementarnych. Synchrotron umocni pozycję Krakowa i Polski na naukowej mapie Europy.

Czytaj też: Krakowskie uczelnie zmienią się nie do poznania

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.