PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Usług Korporacyjnych w Płocku otwarte

  • PAP    13 października 2014 - 20:05
Centrum Usług Korporacyjnych w Płocku otwarte

Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny (PPPT) chce stworzyć centrum działalności naukowo-badawczej i innowacyjnej m.in. poprzez współpracę z ośrodkami akademickimi, strefami ekonomicznymi i udział w klastrach - zapowiedział prezes PPPT Michał Luczewski.
PPPT to spółka powstała w 2004 r., w której udziały posiadają po połowie gmina Płock i PKN Orlen. Jest to jedyny na terenie Mazowsza park przemysłowo-technologiczny, dysponujący infrastrukturą inwestycyjną i wsparcia biznesu.

czytaj też: Samorząd i biznes. Gdzie ich współpraca najbardziej kuleje?

W poniedziałek w PPPT otwarto nowoczesny biurowiec Centrum Usług Korporacyjnych, wybudowany przy wsparciu unijnym. To część większej inwestycji w ramach której do końca roku ma powstać także Laboratorium Centralne. Oba obiekty mają być zapleczem m.in. dla podmiotów grupy PKN Orlen oraz firm współpracujących lub zamierzających rozpocząć współpracę z płockim koncernem.

"Ma być to miejsce nowoczesnych usług biznesowych, działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej" - podkreślił Luczewski. Dodał, że powstające Laboratorium Centralne, dysponujące 180 miejscami laboratoryjnymi, będzie jednym z największych i najnowocześniejszych w kraju. "Obiekt jest już na ukończeniu. Finalizacja inwestycji przewidywana jest do końca tego roku" - zaznaczył Luczewski. Głównym użytkownikiem będzie Orlen Laboratorium z grupy PKN Orlen.

Luczewski podkreślił, iż PPPT zamierza rozwijać działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną m.in. poprzez współpracę z ośrodkami naukowymi, specjalnymi strefami ekonomicznymi, w tym warmińsko-mazurską i łódzką, a także aktywne uczestnictwo w klastrach. Przypomniał jednocześnie, że PPPT wspólnie z Płocką Radą ds. Innowacji i działalności Badawczo-Rozwojowej jest autorem założeń programu sektorowego Innochem, którego celem jest m.in. zwiększenie liczby wdrażanych innowacyjnych rozwiązań dla branży chemicznej.

"Przewidywana wielkość środków finansowych w ramach tego programu to ok. 500 mln zł. Obecnie trwają prace projektowe m.in. nad przygotowaniem i ogłoszeniem pierwszych konkursów w ramach programu" - dodał szef PPPT.

Założenia programu zostały pozytywnie przyjęte przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. "Za chwilę będziemy szukać partnerów z małych i średnich przedsiębiorstw, którzy poprzez PPPT i projekt Innochem będą mogli sięgać po środki na badania i rozwój, na wprowadzanie innowacyjnych technologii, które będą wykorzystywały w swej działalności" - dodał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, podkreślił, że PPPT to pierwszy w tym województwie park przemysłowo-technologiczny z prawdziwego zdarzenia, posiadający taką infrastrukturę, jak Centrum Usług Korporacyjnych, a za chwilę zaplecze laboratoryjne. Jak zaznaczył, w nowym okresie programowania w ramach unijnych dotacji jednym z podstawowych źródeł finansowania będą klastry.

"Znaczna część środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale też z programów krajowych, jak Program Innowacyjny Rozwój, będzie przeznaczana na klastry" - oświadczył Frankowski. Przypomniał, że Mazowsze znajduje się w Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych. Koordynatorem Mazowieckiego Klastra Chemicznego jest PPPT.

Budowę Centrum Usług Korporacyjnych rozpoczęto w kwietniu 2013 r. Inwestycja kosztowała 43 mln zł. Nowoczesny 6-kondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 9,5 tys. metrów kw., przeznaczony jest dla inwestorów oferujących usługi i produkty obejmujące m.in. procesy finansowe, księgowe, zarządzania zasobami ludzkimi, sprzedaży i zakupów.

Do budynku wprowadziły się już biura spółek grupy PKN Orlen, jak Orlen Asfalt i Basell Orlen Polyolefins. Laboratorium Centralne, którego koszt to ok. 47 mln zł, będzie zespołem obiektów o powierzchni użytkowej około 6,5 tys. metrów kw. W przypadku obu przedsięwzięć wsparcie unijne wyniosło w sumie ok. 40 proc.

PPPT zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha., gdzie działa m.in. 13 inwestorów z zakładami produkcyjnymi. Łączna wartość zainwestowanych nakładów wynosi tam ok. 200 mln zł. Spółka ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny). Jest też członkiem Klastra Inżynierii Satelitarnej i Kosmicznej oraz Klastra Rzecznego Mazovia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.