PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Wolontariatu w Gdańsku już działa

  • AT    27 maja 2012 - 09:49

W Gdańsku rozpoczęło działalność Centrum Wolontariatu, czyli „kwatera główna”, miejsce spotkań, odpoczynku i relaksu ponad pół tysiąca wolontariuszy, którzy działać będą w naszym mieście podczas Euro 2012. Na potrzeby Centrum zaadoptowano część Zespołu Szkół Budownictwa Okrętowego przy al. Hallera.
Jak donosi gdański magistrat w Centrum będą mogli zregenerować siły wszyscy wolontariusze, którzy w czasie Mistrzostw mają służyć pomocą odwiedzającym Gdańsk kibicom. Do dyspozycji mają m.in. stołówkę, salę komputerową, Chill Zone – czyli strefę odpoczynku i wyciszenia oraz szkolne boiska piłkarskie.

W ramach Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012 w mieście będzie działało 580 wolontariuszy, którzy na czerwcowy turniej przyjadą z całego świata – nawet z tak odległych miejsc jak Australia czy Afryka.

Każdy z nich otrzyma pakiet świadczeń: specjalny strój, dzięki któremu będzie rozpoznawalny w mieście, ponadto zostanie wyposażony w komplet materiałów informacyjnych, będzie miał zapewniony posiłek, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Wolontariusze będą działali w 11 obszarach, czyli między innymi na dworcach, lotniskach, parkingach czy w strefie kibiców. Ich pracę będą wspierali i organizowali koordynatorzy, a tym z kolei będą pomagali wyłonieni z grupy wolontariuszy liderzy, organizujący działania małych grup wolontariuszy, liczących maksymalnie 10 osób, w zależności od typu działania - informuje magistrat.

Centrum Wolontariatu urządzone jest w piłkarskim stylu, podłogę pokrywa dywan zielonej trawy, a mury szkoły zostały ozdobione piłkarskim muralem, wykonanym przez Andrzeja Bastrykina.

Są też drewniane ławki z herbem Gdańska. Przestrzeń została zagospodarowana i zaprojektowana przez agencję reklamowo-fotograficzną Lupastudio z Gdańska, projekt mebli wykonał trójmiejski architekt Rafał Kaletowski.

Centrum będzie otwarte dla wolontariuszy 24 godziny na dobę, tutaj będzie odbywało się wydawanie świadczeń, a także zorganizowanych zostanie mnóstwo zajęć integracyjnych: ogniska, nocne kino czy zajęcia sportowe.

Działanie wolontariuszy zakończy podsumowująca impreza w Klubie Parlament.

Wolontariusze przed rozpoczęciem swoich działań wezmą udział w specjalnie przygotowanych szkoleniach z zakresu: komunikacji interpersonalnej, komunikacji międzykulturowej, reagowania w sytuacji paniki tłumu i sytuacji około kryzysowej, topografii miasta, turystyki i kultury i komunikacji miejskiej. Szkolenia dla wolontariuszy poprowadzą trenerzy z gdańskich organizacji pozarządowych. Szkolenia będą odbywały się zarówno w języku polskim jak i angielskim - podaje magistrat. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.