PARTNER PORTALU
  • BGK

Ceny mieszkań w dół, najbardziej w Gdyni, Łodzi, Sopocie, w Gdańsku bez zmian

  • pt    15 grudnia 2014 - 14:06
Ceny mieszkań w dół, najbardziej w Gdyni, Łodzi, Sopocie, w Gdańsku bez zmian

fot. siedlce.pl

Poza Gdańskiem ceny transakcyjne mieszkań są niższe niż przed miesiącem, największe spadki pojawiły się w Gdyni, Łodzi i Sopocie, największe metraże mieszkań sprzedawane są w Poznaniu (57 mkw.), natomiast najmniejsze w Krakowie (50 mkw.).
Listopad był kolejnym miesiącem spadku cen ofertowych. Wzrost popytu, związany ze zmianami w sposobie kredytowania i spadkiem stóp procentowych nie jest na tyle duży aby powstrzymać obniżki cen - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Czytaj: Poznań zbuduje mieszkania pod wynajem

- Największe spadki dotyczą Sopotu, w którym mieszkania można kupić obecnie o 2,4 proc. taniej niż w ubiegłym miesiącu, a także w Gdyni i Poznaniu, gdzie wynoszą odpowiednio 1,8 proc. i 1,7 proc..

Tendencja dotyczy większości dużych miast – Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Łodzi, Szczecina, Torunia, Olsztyna i Białegostoku – wymienia Marta Kosińska ekspert Szybko.pl. – Ceny nieznacznie wzrosły w Katowicach i Lublinie – uzupełnia.

- Obecnie w Gdyni średnie ceny wystawiane przez sprzedających są aż o 17,6 proc. wyższe od cen mieszkań będących przedmiotem zakupu. Świadczy to o niedostosowaniu oferty rynkowej do realnych możliwości mieszkańców – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W Łodzi natomiast różnica wynosi zaledwie 12 zł, a średnia cena za metr kwadratowy to 3600zł.


W mijającym roku ceny na rynku stołecznym nie wykraczały poza zakres 7200-7400 zł za m kw. Obecnie średnia cena wynosi 7238 zł i jest o 1,7 proc. niższa niż w ubiegłym miesiącu.

Poznań również zanotował spadek. W stolicy Wielkopolski lokale sprzedawane są średnio za 5055 zł, czyli o 1,4 proc. taniej niż w listopadzie, tutaj też, podobnie jak od kilku miesięcy, dość dobrze ze sprzedażą radzą sobie mieszkania nieco większe – stąd dość wysoki w porównaniu z innymi miastami średni metraż lokali w transakcjach – 57 m kw.

Podobne ceny utrzymują się we Wrocławiu (5144zł za m kw.), natomiast w Krakowie ceny nadal nieznacznie przekraczają granicę 6000 za m kw.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Rafał K., 2014-12-20 21:10:56

    Teraz dużo się pisze o tym większym wkładzie własnym. ale z drugiej strony ceny mieszkań spadają, więc to i tak dobry czas na kupienie. oczywiście duże znaczenie ma to, żeby znaleźć fajną ofertę. ja dopiero co kupiłem mieszkanie na Warszewie, na Małych Błoniach, na II etapie tego osiedla. Zależało m...i na Warszewie, bo to jedno z fajniejszych miejsc w Szczecinie, na wzgórzach, z widokiem na miasto. Ale też wcale nie jakoś daleko od centrum.  rozwiń