PARTNER PORTALU
  • BGK

Ceny ofert wykonawczych zbliżają się do stawek dumpingowych

  • wnp.pl (JM)    15 grudnia 2009 - 11:02

- Od końca ubiegłego roku obserwujemy spadek liczby nowych inwestycji, w efekcie czego firmy starając się o nowe zlecenia, walczą z konkurencją stosując ceny zbliżające się do stawek dumpingowych – mówi Jacek Kudrzycki, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji, Członek Zarządu PM Group Polska.
Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ceny ofert wykonawczych w sektorze publicznym, podobnie jak w sektorze inwestycji prywatnych, spadły na skutek sytuacji makroekonomicznej na świecie.

- W sektorze publicznym mamy do czynienia z sytuacjami, gdy oferty wykonawców są nawet o połowę niższe niż wyceny kosztorysowe i budżety zamawiających – mówi przedstawiciel PM Group.

Zdaniem Jacka Kudrzyckiego, takie różnice nie odzwierciedlają rzeczywistego poziomu spadku cen. - Po pierwsze, wyceny kosztorysowe są w obecnej sytuacji za wysokie, ponieważ szacuje się je w oparciu o bazy danych opracowywane na podstawie stawek z okresu boomu – mówi. - Po drugie, ceny ofertowe to często właśnie element walki konkurencyjnej. Firmy proponując zaniżone ceny, znacznie ograniczają swój zysk, by na przykład pozostać na rynku i utrzymać miejsca pracy.

Rzeczywisty spadek cen, jak szacuje nasz rozmówca, wynikający z obniżenia cen materiałów i robocizny, a także będący wynikiem wprowadzanych przez firmy programów oszczędnościowych, można oszacować na poziomie 15-20 procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.