PARTNER PORTALU
 • BGK

Ceny ziemi osiągają rekordowy poziom

 • PAP    2 maja 2013 - 08:55
Ceny ziemi osiągają rekordowy poziom

Opolski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedaje ziemię w przetargach nawet po 126 tys. zł za hektar.
Do tej pory ceny gruntów rolnych nie osiągały takich pułapów. W tym roku w regionie do sprzedania jest 10 tys. hektarów. Rekordowo drogą ziemię sprzedano w tym roku pod Prudnikiem. Nabywca za hektar zapłacił 105 tys. zł. Jeszcze więcej kosztował hektar pod Raciborzem (choć ziemia leży na terenie woj. śląskiego to zarządza nią opolski ANR) - aż 126 tys. zł.

„Do tej pory sprzedawana przez nas ziemia nie osiągnęła jeszcze takich wysokich cen. Standardowo hektar wystawialiśmy w przetargach za 30-35 tys. zł. Wszystko zależało od klasy gleby" - powiedział dyrektor opolskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych Andrzej Butra.

„Pod Raciborzem po 126 tys. zł sprzedaliśmy siedem hektarów. Klient musiał więc zapłacić za całość blisko 900 tys. zł" - dodał.

Jest kilka powodów rosnących cen nieruchomości rolnych. To jest ostatni rok, kiedy rolnicy mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek w ANR, oprocentowanych jedynie na 2 proc. w skali roku.

„Myślę, że kolejnym powodem są rekordowe ceny zbóż i produktów rolnych, co zwiększa opłacalność produkcji. Rolnicy po to inwestują w ziemię, by móc więcej wyprodukować i więcej zarobić. Chcą wykorzystać koniunkturę" - mówi Andrzej Butra.

Jako kolejny powód, dyrektor opolskiego oddziału ANR podaje chęć wykorzystania przez rolników sprzętu kupionego dzięki pożyczkom i dotacjom przyznawanym im przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Chcą go w pełni wykorzystać i dlatego dokupują ziemię" - mówi Butra.

Najczęściej w ziemię inwestują teraz rolnicy mający gospodarstwa średniej wielkości, którzy chcą powiększyć swój areał. W 2013 r. opolski oddział ANR chce sprzedać 10 tys. hektarów ziemi, z czego 6,5 tys. będzie wystawiona w przetargach ograniczonych, czyli pierwszeństwo w zakupie będą mieć rolnicy.

Jeśli ziemia nie zostanie sprzedana, wówczas będzie wystawiona w przetargach nieograniczonych. Na razie jednak sprzedaje się wszystko. Kolejne duże przetargi na zakup ziemi opolski ANR zorganizuje w maju, a następnych można się spodziewać po wakacjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • majmot, 2014-04-18 11:00:08

  Do mankos: Nie będzie ani taniej, ani drożej. Ziemia nie jest wyjątkową inwestycją, dokładnie to samo dzieje się w Jartomie, tj. w halach magazynowych - rekordowo tanio. Czy będzie rekordowa ilość inwestycji? Wątpię, przynajmniej do momentu kiedy pojawią się odpowiednie ceny.
 • Kosmita, 2013-10-31 16:18:04

  ZIEMIA Kto pieniądz w ziemię inwestuje, to jest pewne,że ich nie zmarnuje. Ona pracowitych rąk potrzebuje, a kto ją miłuje,to nie zbankrutuje. Dzisiejsze znaki, to potwierdzają, że dzięki jej zasobom ludzie trwają, ale jak przeholują,to nie przetrwają. Nauka idealnych rozwiązań... nie ma, a więc ziemię oszczędzać także trzeba.  rozwiń
 • mankos, 2013-10-31 11:31:28

  Cóż... nieruchomością są rekordowo tanie i nic dziwnego, że pojawiają się kolejne inwestycje. Najwięcej dzieje się w magazynach, tutaj pojawia się coraz więcej dobrych nieruchomości. Jartom ma w bazie nawet nieruchomości ze strefy ekonomicznej... Myślę, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z re...kordowym poziomem inwestycji.  rozwiń