PARTNER PORTALU
  • BGK

Cerkiew w Rudce po renowacji

  • PAP    8 grudnia 2012 - 14:27

Zabytkowa cerkiew greckokatolicka w Rudce k. Sieniawy (Podkarpackie) przeszła kompleksową renowację. W przyszłym roku świątynia - jako Muzeum Sakralne Ziemi Sieniawskiej - zostanie udostępniona zwiedzającym.
Drewniana cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudce została zbudowana w 1693 r. i należy do najstarszych zabytków tego typu w Polsce.

W ramach prac renowacyjnych wymieniono w świątyni kamienną podmurówkę, zniszczone belki zrębu i gont oraz wykonano zadaszenie babińca, podłogę i schody prowadzące na chór.

Prace konserwatorskie trwały od 2011 roku i kosztowały prawie 300 tys. zł. Cała dotacja pochodziła ze środków przekazanych przez wojewodę podkarpackiego - poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś.

Według niej tak wysoka dotacja jest przekazywana w przypadku zabytków o wyjątkowej wartości historycznej, zwłaszcza na ratowanie tych obiektów, którym grozi katastrofa budowlana.

Samorząd Sieniawy, który opiekuje się obiektem, planuje wykonać jeszcze instalację elektryczną, alarmową i przeciwpożarową. Chce utworzyć w cerkwi w 2013 r. Muzeum Sakralne Ziemi Sieniawskiej, dzięki czemu świątynia będzie udostępniona zwiedzającym. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.