PARTNER PORTALU
  • BGK

Cesarska altanka będzie jak nowa

  • PAP    24 września 2012 - 12:00
Cesarska altanka będzie jak nowa

Do końca października będzie trwać w Jaśle remont altany, którą ponad sto lat temu zbudowano na przybycie do tego miasta cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.
"Altanę w parku miejskim zbudowano we wrześniu 1900 r. w związku z przybyciem do miasta cesarza Franciszka Józefa I, biorącego udział w wielkich manewrach wojskowych, które odbywały się na obszarze między Jasłem a Krosnem" - przypomniała Koba.

Inicjatorem wybudowania altany był prawdopodobnie ówczesny burmistrz miasta lub starosta jasielski.

"Altana stanowi unikatowe dzieło w skali miasta. Jej centralne usytuowanie sprawia, że służy nie tylko jako ozdoba parku, ale jest obiektem sprzyjającym kontaktom towarzyskim i odpoczynkowi" - oceniła rzeczniczka.

Dzięki remontowi altana ma wrócić do wyglądu znanego z archiwalnych zdjęć. Będzie bardziej strzelista, odzyska m.in. brakujące elementy ozdobne iglicy oraz schodki od strony południowo-zachodniej, a także pastelowe kolory.

"Naszym celem jest doprowadzenie budowli do stanu z 1900 roku. Wrócimy do tradycyjnych barw, stosowanych w drewnianych budowlach parkowych na przełomie XIX i XX wieku. Myślę, że będzie to miłe zaskoczenie dla mieszkańców" - mówiła Koba.

Rewitalizacja zabytkowej altany parkowej będzie kosztować 95 tys. zł. Jasielski ratusz przekazał na ten cel 65 tys. zł, remont dofinansowali: wojewódzki konserwator zabytków (20 tys. zł) i samorząd woj. podkarpackiego (10 tys. zł).

Wybudowana w ostatnich latach XIX wieku altana nawiązuje do architektury obiektów wznoszonych w parkach zdrojowych, mających stwarzać przyjazną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.