PARTNER PORTALU
  • BGK

Chaos panoszy się w przestrzeni publicznej

  • PAP    28 lipca 2012 - 12:53
Chaos panoszy się w przestrzeni publicznej

Rozgardiasz budowlany i agresywne reklamy niszczą krajobraz, a domy budowane są w nadmiernym zacieśnieniu i często w uciążliwym sąsiedztwie.
Polska Rada Architektury zainicjowała razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Towarzystwem Urbanistów Polskich oraz Izbą Architektów RP projekt dokumentu „Polska Polityka Architektoniczna – polityka jakości krajobrazu, przestrzeni publicznej, architektury”.

Według autorów projektu, można mówić o „krytycznym stanie polskiej przestrzeni” i procesie jej „anarchizacji”. Architekci i urbaniści wskazali na „zjawisko narastającego chaosu funkcjonalnego i wizualnego, (...) pogarszającego warunki życia obywateli”.

Zwrócili uwagę m.in. na: „realizację zespołów mieszkaniowych bez dostępu do komunikacji publicznej, szkół, przedszkoli, zieleni i sportu”, bezładną ekspansję stref podmiejskich, chaotyczną zabudowę komercyjną pasów przydrożnych oraz degradację przestrzeni publicznych, „zaśmiecanych agresywną reklamą”. Jak ocenili, domy mieszkalne budowane są w nadmiernym zacieśnieniu i często w uciążliwym sąsiedztwie.

Architekci i urbaniści alarmują, że błędna interpretacja poszanowania tradycji skutkuje często w Polsce realizacją obiektów będących pastiszami zabytków – obiekty historyczne odnawiane są często w sposób zacierający ich oryginalne wartości, m.in. w imię troski o błędnie pojętą estetykę.

„Zarządzanie przestrzenią – dobrem wspólnym – jest domeną osób niekompetentnych, bez przygotowania zawodowego, zależnych od koniunkturalnych nacisków politycznych lub działających w sposób doraźny, w czasie wyznaczonym przez okresy między wyborami” – ocenili autorzy publikacji.

Przewodniczący Polskiej Rady Architektury Krzysztof Chwalibóg podkreśla, że autorzy oczekują rozpoczęcia prac nad rządową wersją projektu „Polskiej Polityki Architektonicznej”, że zależy im na jak najpilniejszym „nadaniu dokumentowi ostatecznego kształtu, aprobowanego przez Radę Ministrów i później realizowanego przez rząd”.

W publikacji architektów i urbanistów podkreślono, że realizacja „Polskiej Polityki Architektonicznej” wymaga m.in. uznania ładu przestrzennego za dobro publiczne oraz doskonalenia narzędzi legislacyjnych – „dokonania zmian i uzupełnień aktów prawnych dotyczących zarządzania przestrzenią, gwarantujących kształtowanie i zachowanie wysokiej jakości krajobrazu, przestrzeni publicznej i architektury, w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, równowagi kryteriów kulturowych, ekonomicznych, środowiskowych, społecznych”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Jędrek, 2012-07-30 12:09:01

    i właśnie żeby się nie bał, to należy tę kwestie uregulować odpowiednim przepisem, jakże często widzimy że nagle wyrósł nam jakiś koszmarek - niby dzieło sztuki a straszy, no nie każdy ma gust estetyczny i nie wolno pozwolić aby tak brzydko wyprowadzano pieniądze z kasy miasta przykład: buława kró...lewska nieopodal pomnika Jana III Sobieskiego i Marysieńki w Dzielnicy Wilanów Warszawa - no po prostu koszmar - wygląda jak ubijaczka do piany z białek w Warszawie od takich przykładów aż się roi i to ma być europejska stolica? Samorządowcy absolutnie nie powinni decydować o tym jak ma wyglądać przestrzeń, bo się na tym zwyczajnie nie znają, powinni tylko decydować ile i kiedy przeznaczyć na to środki- to wszystko, tym bardziej że np. w stolicy nie wiadomo skąd tych nabrali, wielu z nich nie ma nawet stałego meldunku w Warszawie i w tej kwestii musi być zmieniona ordynacja wyborcza, myślę że w innych miastach jest ten sam problem, że decydują o ich życiu ludzie z zewnątrz - do czego to w ogóle podobne  rozwiń
  • zoppoter, 2012-07-30 10:16:02

    I co z tego, że apelują? Jak burmistrz, wójt, prezydent się uprze to i tak przeforsuje własną wizję. Dla większości radnych zapisy Miejscowego PLanu Zagospodarowania Przestrzennego są czarną magią i łatwo je zmanipulować. Poza tym - architektura to kwestia gustu i dobrze byłoby w tej sprawie deczyje... zostawić fachowcom, a nie samorządowcom. Tylko który Naczelnik Wydziału Architektury postawi się swojemu przełożonemu?  rozwiń